Osnovna škola Zrinskih i Frankopana Otočac otvorila Festival znanosti 2016.

Na prikladan način učenici VIII.a i VI.a razreda pod vodstvom Dragocjenke Bilović, prof. predstavili su svoju školu na Festivalu znanosti 2016. Učenicima Matične škole su se pridružili i učenici iz Područne škole Ličko Lešće pod vodstvom  profesora Igora Naprte. Uključivanje u festivalske dane koji se održavaju na nacionalnoj razini, omogućila nam je suradnja sa Zadarskim sveučilištem, točnije Odjelom za nastavničke studije u Gospiću u organizaciji docentice dr. sc. Jasminke Brala Mudrovčić.

Prvi dan Festivala organiziran je u Gačanskom parku hrvatske memorije, 20.travnja 2016. Aktivnosti su započele vođenom šetnjom  triju studentica od kubusa do kubusa, s posebnim naglaskom na Bašćansku ploču i Josipa Barkovića za čije su se predstavljanje pripremili osnovnoškolci. Nakon razgledanja Parka učenici VIII.a razreda, članovi Dramske skupine „ Mali čakavčići“, osvrnuli su se na Bakovićevo stvaralaštvo i uprizorili novelu  „Jabuka“. Potom je učenica Ema Cvitkvić  pročitala prigodan literarni rad o pogledu s prozora svoje sobe na rodnu kuću Josipa Barkovića. Izlaganje je završilo pitanjima o predstavljenom autoru i djelu  te uručene simbolične nagrade za točne odgovore.

Uvod u živopisno predavanje o Bašćanskoj ploči pripremili su učenici VI.a razreda. Raspoređeni u krug,  svaki učenik držao je u ruci jedno glagoljsko slovo koje je sam izradio. Interaktivnom igrom ispisali su nekoliko natpisa i najavili skupnu retoričku interpretaciju Bašćanske ploče u izvedbi dramske skupine. Slijedila je igra „Pogodi slovo“ te uručene nagrade za točne odgovore.

Iznenađenje  nazočnima upriličili su učenici iz Područne škole Ličko Lešće. Naime, na poziv organizatora rado su se predstavili  sudionici Međunarodnog natjecanja iz robotike pod vodstvom mentora Igora Naprte.  Nadamo se u budućnosti  sličnim projektima koji će približiti znanost i umjetnost što i jest službena tema ovog festivala.

Nakon dva sata druženja učenici su ponijeli korisna iskustva, a nadasve je vrijedno pohvaliti uljudno ponašanje, ozbiljnost i suradnju koju su pokazali tijekom predavanja. Ciljana i vrijedna publika bili su učenici VI.c, VI.a, VII.a, VIII.b i VIII.a razreda u pratnji učitelja Ivana Gomerčića, Ivane Rupčić, Ane Babić, Mie Bilović Peitel, Viktorije Cvitković i Dragocjenke Bilović.

Prvi dan Festivala znanosti 2016. otvorio je vrata za daljnje iskustveno učenje i ostavio poticaj njegovanju zavičajnosti kao  nezaobilaznoj i važnoj temi Građanskog a odgoja i obrazovanja za sve uzraste.

Dragocjenka Bilović, prof.

objavio: Administrator   datum: 21. 4. 2016.