Školski projekt – proizvodnja nevenove masti i čaja

PŠ Hrvatsko Polje - Projektno učenje učenicima je zanimljivo i korisno. Na taj način razvijaju se i jačaju određene osobine, posvećuje se pozornost timskom i grupnom radu te jača vlastita poduzetnost. Učenici na praktičan način stječu nova znanja i vještine. Jedan od projekata koji se učenicama naše škole pokazao zanimljivim je proizvodnja domaće nevenove masti i čaja od nevena.

U jesenskom periodu godine iskoristili smo blagodati prirode i u sklopu izvannastavne cvjećarske skupine od cvijeta nevena napravili domaću nevenovu mast i čaj . Na taj način učenice su spoznale kako je priroda izvor života i nudi zdravlje. Za velik broj bolesti u prirodi ima lijeka. Nevenova mast lijek je za kožu i rane. Čaj služi za piće te unutarnja i vanjska ispiranja. Liječi najčešće želučane bolesti, bolesti jetre, mokraćnih kanala i žuči.

Ovaj projekt je trajao duži vremenski period. Obuhvaćao je sadnju cvijeta nevena u lipnju, branje i pripremu nevena za proizvodnju masti i sušenje za čaj u listopadu i sam proces proizvodnje masti koji je trajao dva dana u listopadu.

1. DAN

Pripremili smo cvijet nevena za preradu. Iskidali smo dio latica cvijeta za čaj, a dio za mast. Latice pripremljene za proizvodnju čaja ostavili smo da se osuše, a za proizvodnju masti latice smo umiješali u otopljenu svinjsku mast i lagano popržili dok nisu uvenule. Ostavili smo da odstoji jedan dan.

2. DAN

Nakon jednog dana stajanja, pripremljenu smjesu masti i latica cvijeta nevena ponovno smo zagrijali, uz dodatak ružmarina za ugodniji miris, i kroz gazu procijedili u male staklene posudice. Dio staklenki smo ponijeli svojim ukućanima, a dio čuvamo na hladnom mjestu u školi.

objavio: Mateja Posavi   datum: 1. 11. 2016.

« Veljača 2018 »

13.02.2018. 16:47
Potpredsjednik Europske komisije posjetio OŠ Izidora Kršnjavoga
Potpredsjednik Europske komisije, Andrus Ansip koji danas boravi u službenom posjetu Republici Hrvatskoj, obišao je zajedno s predsjednicom Republike Hrvatske, Kolindom Grabar-Kitarović te ravnateljem CARNET-a, Goranom Kezunovićem zagrebačku Osnovnu školu Izidora Kršnjavoga, jednu od 151 škole koja je uključena u provedbu pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

05.02.2018. 11:45
Obilježite s nama Dan sigurnijeg Interneta
Povodom Dana sigurnijeg Interneta, koji se obilježava u utorak, 6. veljače 2018. godine Nacionalni CERT će s početkom u 12 i 30 sati održati webinar naslovljen "WannaCry - Dani nesigurnog Interneta"