PAX

Autorica Sara Pennypacker u romanu Pax prikazuje neobično prijateljstvo između lisca i dječaka. Djelo su već pri objavljivanju kritičari proglasili klasikom dječje književnosti.

Pax je lisac koji ne živi u divljini, već ga je udomio dječak Peter. Između njih se razvija veliko prijateljstvo i uzajamno poštovanje. Peter odgaja Paxa daleko od divljine i među ljudima. Odlaskom Peterovog oca u rat on i lisac se odvajaju. Zbog nemogućnosti da lisca povede sa sobom, pušta ga u divljinu. U tom trenutku za Paxa i Petera kreće životno putovanje u kojem će obojica spoznati koje su prave životne vrijednosti. Pax uči živjeti u divljini, a Peter upoznaje Volu, ženu koja živi u osami tražeći svoj životni put. Vola Peteru pomaže zaliječiti ozlijeđenu nogu istodobno ga učeći kako pronaći sebe u izvanrednim okolnostima poput rata. Ime lisca Paxa ima posebnu simboliku jer znači mir, a okosnica radnje povezana je s ratom čije žrtve postaju svi likovi u knjizi.

„Pax? Tako se zove…? To znači mir, znaš?“

(citat iz romana)

Roman prati dvije pripovjedačke linije, Paxovu i Peterovu. Paxova komunikacija s lisicama napisana je kurzivom i rezultat je autoričinog istraživanja sustava komunikacije među tim životinjama. Radnja romana popraćena je bogatim ilustracijama koje je ilustrirao Jon Klassen.

Pax je roman za sve generacije i donosi priču o ljubavi, životu, hrabrosti i prijateljstvu nudeći čitatelju odgovore na to koje su istinske životne vrijednosti. Roman potražite u školskoj knjižnici i otkrijte jesu li Pax i Peter uspjeli pronaći jedan drugoga.

Školska knjižničarka, Maja Brajković, mag.bibl.

objavio: Maja Brajković   datum: 2. 3. 2021.