Učenici preporučuju

Proljetni su praznici pred vratima, a naši učenici pišu svoje preporuke za čitanje. Pronađite svoju omiljenu lokaciju za čitanje i prepustite se svijetu knjiga!

Nada Mihelčić: Zeleni pas

Ova je knjiga jako zabavna i puna uzbudljivih događaja koji potiču na daljnje čitanje. Način na koji je napisana je razumljiv i čitak.

Na početku ima preopširnih informacija, ali su nam one koristile kako bismo razumjeli tijek radnje. U knjizi se radi o jednoj djevojci koja se drogira i koja nije mislila ni o sebi, a ni o svojoj obitelj. Početno nerazumijevanje naslova Zeleni pas (jer se nigdje u knjizi ne spominje) otkriva nam se na samome kraju knjige. Nesretni završetak glavne junakinje govori nam koliko obitelj može biti potpora, ali i nesretna, u teškim trenutcima za svojega člana.

U djelu mi se ne sviđa to što je sam kraj završen u samo dvije stranice, naglo i iznenađujuće. Taj dio mi je bio malo nerazumljiv pa sam ga morao pročitati više puta kako bih povezao radnje. Pouka ove knjige je za sve današnje mlade, a ukazuje na to kako bi se trebali kloniti lošega društva koje ih koristi za svoje interese i tako uvlači u svijet ovisnosti, i na kraju smrti.

Knjigu bih preporučio za čitanje ne samo mladima, već i njihovim roditeljima jer će bolje shvatiti kakva opasnost prijeti njihovoj djeci.

Matej Pleša, 7.a

Branka Kalauz: Čuj, Pigi, zaljubila sam se

Knjiga je zanimljiva i lako čitljiva jer govori o djevojčici mojih godina, o njezinim problemima u pubertetu te odnosima s majkom.

Djelo me najviše privuklo i potaknulo na daljnje čitanje zbog iskrenoga odnosa majke i kćeri. Saznajemo kako roditelji (majke) mogu pomoći svojoj djeci vlastitim iskustvima iz života. Ne sviđa mi se samo što glavni lik, djevojčica Anči, svaki dan ima novu simpatiju, odnosno dečka.

Ovu lektiru preporučila bih svima za čitanje, posebno djevojčicama, zbog usporedbe koliko su slične (ili ne) glavnoj junakinji. Također, preporučila bih ju i dječacima kako bi vidjeli koje to probleme imaju djevojčice tih godina.

Pouka je knjige kakve bismo trebali imati odnose sa svojim roditeljima, da ništa od njih ne trebamo kriti jer su nam oni najbolji prijatelji.

Daria Anić, 7.a

objavio: Maja Brajković   datum: 12. 4. 2022.