PŠ Sinac

Dan škole – tjedan otvorenih vrata u PŠ Sinac

Dan škole je poseban dan u životu i radu svih nas koji boravimo u školi. To je dan kojim slavimo sve generacije koje su iz ove škole izašle, one koje trenutno pohađaju školu, a svakako, misleći na budućnost i one koji će tek postati dio naše zajednice – kako učenike, tako i učitelje, ali i sve one koji za ovu školu marljivo rade.  Ove smo ga godine proslavili u vremenskom periodu od 21.5.2018. do 25.5.2018., u znaku pozitivnog ozračja, dobre atmosfere, širom otvorenih vrata za sve koji su nam poželjeli doći i sudjelovati u svemu što smo pripremili.

1. dan – ponedjeljak

Danas su  5. sat na nastavi TZK povodom Dana škole učenici PŠ Sinac odigrali međusobni susret igre graničara. Igrali su 1. i 3. razred protiv 2. i 4. razreda. Na kraju igre rezultat je bio izjednačen (2:2).

1.  dan – utorak

Današnji dan u PŠ Sinac počeo je u vrlo kreativnom raspoloženju. Učenici su izrađivali prigodnu čestitku povodom Dana škole. Čestitka je sadržavala motive vezane za našu školu i mjesto u kojem živimo (zgrada škole, mlinice, povijest škole i himna škole). Nakon što su izradili prigodne čestitke spremili su ih u omotnice i poslali učenicima i učiteljima u matičnu školu i područne škole. Povodom otvorenih vrata naše škole posjetila nas je predsjednica KUD-a "Lipa" Sinac Jasna Ilić koja nam je uručila rođendanski poklon u vidu lektire za razrednu nastavu.

1. dan - srijeda

Aktivnosti u PŠ Sinac danas su se odvijale u dva dijela. U prvom dijelu učenici su pjevali prigodne pjesme o školi i svirali na instrumentima na kojima su svirali njihovi bake, djedovi i roditelji, te na instrumentima koje koriste danas na satu glazbene kulture. Zatim su riješavali matematičke mozgalice i glavolomke na temu škola, igrali memori (tablica množenja) i školicu. U drugom dijelu uređivali su školski okoliš (obrezivanje ukrasnih grmića i sadnja cvijeća).

1. dan - četvratk

Danas je u PŠ Sinac održana power-point prezentacija na temu „Školstvo u Sincu jučer, danas, sutra“. Ovim putem donosimo kratki sadržaj prezentacije.

U Sincu je školstvo dugovječno i snažnih korijena. Iako se čitalo i pisalo i puno ranije zapis o organiziranom školstvu seže u krajiško doba kada je Sinac  bio sjedište posebne krajiške satnije i  općina. U Sincu je nekada bila glasovita "trivijalka", t.j. krajiška škola, koja je osnovana godine 1781., kad je za nju podignuta i školska zgrada. Ta je trivijalka odgojila mnogo uglednih časnika. Prvi se učitelj zvao gospodin Mikić, koji je ujedno u župnoj crkvi obavljao službu orguljaša. Trivijalka je u Sincu ukinuta godine 1792., a Sinac dobiva novu pučku školu. U Sincu je Vojna Krajina utemeljila djevojačku pučku školu godine 1831. Iz navedenog je vidljivo da se ubraja među najstarije u Gackoj dolini i Lici. Nastava u Sincu odvijala se u 4 zgrade: sadašnja zgrada škole ili Gornja škola, sadašnja zgrada DVD-a Sinac ili Donja škola te u još dvije kuće učitelja. Jedna odmah s lijeve strane Donje škole, danas porušena učiteljska kuća, a druga u Gornjem Sincu u blizini Tonković i Klanac vrila, danas privatna kuća obitelji Kostelac. Osmoljetka u Sincu ukida se odlukom tadašnje komunističke vlasti 1964. godine bez opravdanog razloga, jer su razredi bili puni djece u sve 4 zgrade. Nakon toga škola u Sincu postaje područna škola Osnovnoj školi Ličko Lešće. U vremenskom razdoblju od 1985. do 1989. godine Osnovna škola Ličko Lešće prestaje biti samostalna škola i postaje područna škola u sastavu Osnovne škole Otočac, a škola Sinac također nastavlja djelovati kao područna škola u sastavu Osnovne škole Otočac . 1992. godine učenici područne škole Sinac zajedno sa svojim kolegama iz Osnovne škole Otočac zbog ratne agresije pohađali su nastavu u Crikvenici. 18.9.1995. godine Osnovna škola Otočac promijenila je naziv u Osnovnu školu Zrinskih i Frankopana Otočac i od tada, pa sve do danas škola u Sincu djeluje kao područna škola Osnovne škole Zrinskih i Frankopana Otočac.

Danas škola u Sincu broji 17 učenika. Nastava se odvija u dva kombinirana razredna odjela. Zahvaljujući stalnom angažmanu ravnateljice škole Jasminke Devčić, prof. sve prostorije u školi opremljene su informatičkom opremom i umrežene internet vezom, u školi je uređena učionica za izvođenje nastave TZK, zbornica i prostorija za rad s učenikom s posebnim potrebama. U tijeku je opremanje školske knjižnice naslovima lektire za niže razrede osnovne škole. Škola ima jako dobru suradnju s organizacijama u mjestu, a posebno s predsjednicom KUD-a „Lipa“ Sinac koja nam pomaže u opremanju naše male školske knjižnice i u obilježavanju važnijih datuma kroz školsku godinu.

Svim učenicima i učiteljima želimo sretan Dan škole!

Fotogalerija: PŠ Sinac - Dan škole

objavio: Mihaela Kolak Marković   datum: 24. 5. 2018.