"POSJET UČENIKA OSMIH RAZREDA VUKOVARU"

Posjet osmih razreda Vukovaru

Učenici osmih razreda naše škole, sa svojim razrednicima, učiteljima  Emicom Bukovac, Majom Brajković, Viktorijom Cvitković, Teom Kraljić i  Danijelom Marotom 22. travnja 2018. godine posjetili su Vukovar – grad heroja.

Polazak iz Otočca bio je u 10,00 sati  sa školskog igrališta. Učenici su u popodnevnim satima došli u Vukovar te su imali slobodno vrijeme do odlaska na spavanje.  Odlučili smo to vrijeme iskoristili u razgledavanju grada Vukovara te upoznavanje s povijesnim i kulturnim znamenitosima grada Vukovara.

Program prvog dana započeo je doručkom, a nakon toga poslušali smo predavanja Domovinski rat  i Bitka za Vukovar. Predavanja su bila zanimljiva, popraćena slikovitim prezentacijama te isječcima dokumentarnih filmova. U popodnevnim satima učenici su posjetili i razgledali dvorac Eltz jedan od najljepših baroknih dvoraca smješten na obali Dunava. Učenici su posjetili  i Muzej vučedolske kulture. Arheološki lokalitet Vučedol jedan je od najznačajnijih arheoloških lokaliteta u Europi.

Drugi dan započeom je posjetom Spomen domu hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti. Ispred Spomen doma je tenk kao znak sile koji su slomili hrabri branitelji te bista Blage Zadra. Učenici su posjetili i Vukovarsku bolnicu – mjesto sjećanja 1991 . godine. Pogledali su dokumentarni film o stradanju Vukovara te saznali u kakvim je uvjetima funkcionirala vukovarska bolnica tijekom granatiranja 1991. godine. Učenici su posjetili podrum bolnice, uvidjeli u kakvim su  se teškim uvjetima  nalazili bolesnici. Posjetili smo i Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, najveću masovnu grobnicu u Hrvatskoj. Učenici su zapalili svijeće na grobu Blage Zadre i ispred velikog spomenika. Posjetili smo Spomen-dom Ovčara i masovnu grobnicu Ovčara. Učenici su se pomolili te zapalili svijeće. Tijekom vožnje učenici su razgledali  i poslikali se ispred Vodotornja, koji je  simbol stradanja i otpora grada Vukovara.  Učenici su posjetili muzej Domovinskog rata u vojarni 204. brigade HV te razgledali naoružanje korišteno u Domovinskom ratu, topove, tenkove, replički prikaz srpskih koncentracijskih logora Stajićevo i Begejci. Prije odlaska kući učenicima je održana prezentacija na temu Škola mira. Njezin cilj je da učenici završe trodnevni posjet u pozitivnom ozračju, svjesni da je mir ono čemu treba težiti. Učenici naše škole Tomislav Bunjevčević i Gabrijel Orešković osvojili su 3. mjesto  na kvizu znanja. Bili smo jako sretni.

Cilj ovakve nastave je da se učenicima što vjernije prikažu zbivanja u Vukovaru 1991. godine kao i posljedice Domovinskog rata.

Sretni i puni dojmova vratili smo se u Otočac oko 22,00 sati.

Viktorija Cvitković

objavio: Viktorija Cvitković   datum: 25. 4. 2018.