2013-01-31 20:15:57 Koliko je sigurna moja lozinka ?
Svakodnevno koristimo više lozinki za pristup različitim servisima na internetu (webmail, društvene mreže, forumi, Internet bankarstvo, servisi za kupovinu putem interneta, … ) Koliko su jake i neprobojne lozinke koje koristimo ? Slabe lozinke olakšavaju neovlašten pristup vašem računu jer ih je lakše pogoditi ili se mogu saznati korištenjem programa za razbijanje lozinki koji su besplatni i dostupni na internetu. Svaki korisnik internet usluga mora brinuti o sigurnosti vlastitih korisničkih računa. Donosimo vam nekoliko savjeta o tome kako vaše lozinke i korisničke račune možete učiniti sigurnijima. Lozinka je podatak koji mora biti tajan. Lozinke vaših korisničkih računa pokažite samo roditeljima Izbjegavati korištenje dijelova imena i osobnih podataka poput datuma rođenja, imena članova obitelji, broja osobne iskaznice i brojeva u nizu koristiti slučajno odabrane kombinacije velikih i malih slova, brojeva i SIMBOLA Koristiti lozinke dužine 9 ili 10 znakova. Što je lozinka duža to će njena sigurnost biti veća. Lozinke kraće od 6 znakova vrlo je lako probiti. Ne preporučuje se korištenje cijelih riječi koje se nalaze u rječnicima. Većina programa za probijanje lozinki koristiti velike baze riječi iz rječnika i pomoću njih pokušava otkriti lozinku Nikada se šaljite svoju lozinku putem emaila ili SMS-a Koristiti 'password padding' tehniku za lakše pamćenje lozinki. Moguće je napraviti sigurnu lozinku koju je lako zapamtiti. Npr. : Sl0n*?*?*?*? ( umjesto slova o korišten je broj 0 ). Ne koristiti istu lozinku za više različitih Internet usluga. Ako vam hakeri provale u jedan servis preko njega mogu pristupiti svim drugim servisima Preporučuje se lozinku promijeniti svaka tri mjeseca. Istu lozinku ne koristiti ponovno duže od godinu dana. Koristite različite web preglednike za različite vrste usluga Kad završite s radom u nekom servisu obavezno se odjavite. Ne zatvarajte web preglednik dok se ne odjavite Ne preporučuje se zapisivati lozinke na papiriće. Za pamćenje više lozinki stručnjaci za sigurnost preporučuju korištenje Password menagera- programa za upravljanje lozinkama. Ovi programi kriptiraju lozinke i brinu se za sigurnost svih lozinki na računalu. Koristite višestruku autentifikaciju kad god vam je dostupna
Lozinke koje treba izbjegavati jer ih je vrlo lako probiti :
1. riječi iz riječnika ( košarka, bicikl, tajna, skating, …) 2. osobna imena i nadimke ( Nikola, Stefany, Cristian, Kiki, Horvat, Rex, …) 3. datumi rođenja, godišnjice, broj telefona, … ( 18071986, 15492,…) 4. jednostavni nizovi brojeva ili slova (123456, 987654, 000111, abcdef, …)
Kako upamtiti kompliciranu lozinku ? Upamtite neku jednostavnu rečenicu ili stih omiljene pjesme i uzmite početno slovo svake riječi „Svaki dan idem na košarku u 7 “ sdinku7 Za imenice koristite velika slova sDinKu7 Umjesto slova stavite “sličan“ broj 8D1nKu7 Na početak i kraj dodajte simbol !8D1nKu7# lozinka je spremna za korištenjeKoliko je jaka moja lozinka ? Lozinka helena17 je vrlo slaba lozinka. Za probijanje ove lozinke bržemn računalo potrebno je nekoliko minuta Lozinka !8D1nKu7# je srednje jaka lozinka. Za probijanje ove lozinke jako brzom računalu trebalo bi oko 11 mjeseci. Za probijanje lozinke StR9h!3NGr9o78 jako brzom računalu bilo bi potrebno oko 157 bilijuna godina ( 157 000 000 000 000 godina ) Snagu lozinke koju koristite moguće je provjeriti pomoću ispitivača snage lozinke. U tražilicu upišite ključni pojam password checker i dobit ćete niz adresa mrežih servisa za tu uslugu.
|
Osnovna škola zrinskih i frankopana Otočac |