Upisi u srednju školu 2022.-važne informacije za učenike i roditelje

Započeo je postupak prijava i upisa u srednju školu za školsku godinu 2022./2023. Sve detaljne informacije dostupne su na mrežnoj stranici Upisi u srednje škole .

U nastavku donosimo kraći pregled važnijih informacija i rokova:

Odluka o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2022./2023.

Prijave kandidata u sustav

U skladu s Odlukom o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2022./2023., prijave kandidata u sustav NISpuSŠ započinju 23. svibnja 2022. godine iza 12:00 sati.

Kandidati se u sustav prijavljuju putem mrežne stranice

srednje.e-upisi.hr

Prijave u sustav bit će moguće tijekom cijelog upisnog razdoblja. Nakon ulaska u sustav, kandidati moraju pregledati svoje podatke na kartici "Moji podaci" i eventualne nepravilnosti (adresa, ime roditelja, ocjene iz prijašnjih razreda i sl.) prijaviti svom razredniku.

Prijave obrazovnih programa za redovite kandidate počinju 25. lipnja 2022.

Završetak prijave obrazovnih programa koji zahtijevaju dodatne provjere: 28.lipnja 2022.

Provođenje dodatnih ispita i provjera te unos rezultata i unos prigovora na rezultate dodatnih provjera: 29.6.-4.7.2022.

Rok za dostavu dokumentacije redovitih učenika (stručno mišljenje HZZ-a i ostali dokumenti kojima se ostvaruju dodatna prava za upis): 1.7.2022.

Unos prigovora na osobne podatke, ocjene, natjecanja i podatke na temelju kojih se ostvaruju dodatna prava za upis: 29.6.- 4.7.2022.

Završetak prijava obrazovnih programa i početak ispisa prijavnica: 7.7.2022.

Krajnji rok za zaprimanje potpisanih prijavnica (učenici donose razrednicima) i brisanje s lista kandidata koji nisu zadovoljili preduvjete ili dostavili prijavnice: 8.7.2022.

Objava konačnih ljestvica poretka: 9.7.2022.

Dostava dokumenata koji su uvjet za upis u određeni program obrazovanja srednje škole (potvrda liječnika školske medicine, potvrda obiteljskog liječnika ili liječnička svjedodžba medicine rada i ostali dokumenti kojima su ostvarena dodatna prava za upis): 11.-13.7. 2022.
Dostava potpisanog obrasca o upisu u I. razred srednje škole (upisnice) u srednju školu u koju se učenik upisao (škole same određuju točne datume za zaprimanje upisnica i dodatne dokumentacije prema predviđenom razdoblju i objavljuju ih u natječaju te na svojoj mrežnoj stranici i oglasnoj ploči škole): 11.-13.7. 2022.

Razredni odjeli za sportaše

Svi kandidati koji su zainteresirani za upis u razredne odjele za sportaše moraju iskazati svoj interes za upis u razredne odjele za sportaše na kartici „Moji podaci” kroz sustav NISpuSŠ  od 25. svibnja do 31. svibnja 2022. godine.

Učenici s teškoćama

Kandidati s teškoćama u razvoju se od 23. svibnja 2022. do 6. lipnja 2022. godine javljaju županijskim upravnim odjelima koji će im pomoći u odabiru srednje škole koja provodi jedan od programa za koji je kandidat dobio stručno mišljenje Službe za profesionalno usmjeravanje Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje.

Provođenje dodatnih provjera za kandidate s teškoćama u razvoju i unos rezultata u sustav – 23.6.-23.6. 2022.

Rangiranje kandidata s teškoćama u razvoju sukladno listama prioriteta- 24.6. 2022.

Važne napomene učenicima i roditeljima

Obaveza je učenika i roditelja da odmah nakon prijave u sustav izvrše detaljnu provjeru upisanih osobnih podataka, ocjena i rezultata natjecanja. Sve eventualne pogreške koje su uočili u sustavu, učenik i roditelj dužni su što prije prijaviti razredniku.

Molimo učenike i roditelje da obrate pažnju na Kalendar upisnih rokova, a koji se razlikuje za različite kategorije kandidata. Posebno treba obratiti pažnju na datum početka i završetka prijava obrazovnih programa. Kalendar upisnih rokova se razlikuje za redovne učenike i učenike s teškoćama.

Također, važno je naglasiti da pojedini obrazovni programi zahtijevaju dodatne provjere. Rokovi za prijavu obrazovnih programa koji zahtijevaju dodatne provjere kao i termini dodatnih ispita dostupni su u Kalendaru upisnih rokova. Točni termini bit će objavljeni isključivo na mrežnim stranicama srednjih škola koje provode dodatne provjere. Učenike koji se upisuju u programe koji zahtijevaju dodatne provjere pozivamo da redovito prate informacije koje se objavljuju na mrežnim stranicama srednje škole koju su prijavili, kako se ne bi dogodilo da propuste informacije o terminima dodatnih ispita.

Pozivamo roditelje i učenike da redovito prate nove informacije na mrežnim stranicama Upisi u srednju  kako bi bili pravovremeno upoznati s novim informacijama.

Upute za korištenje sustava dostupne su unutar sustava, pod Korisničke upute.

Predsjednik Upisnog povjerenstva

Valentina Pajdaković

objavio: Valentina Pajdaković   datum: 23. 5. 2022.