Sat razrednika na OPG-u Bogdanić

Prvi dan listopada učenici V.c razreda s razrednicom Dragocjenkom Bilović posjetili su OPG  „Bogdanić“. U prekrasnoj oazi, u srcu našega grada, učenici su doista imali što vidjeti, čuti i okusiti. Susretljiva vlasnica dočekala nas je rashlađenim sokom od koprive, kadulje i maline što je učenicima nakon četiri provedena sata u razredu itekako prijalo. No pravi doživljaj staroga ličkog običaja, ponuđen nam je na kriškama kruha i pekmeza kojim se nije moglo odoljeti.

Nakon okrijepe slijedila je „Škola za život“ koja se nije diktirala u bilježnice.

Naša domaćica povela nas je u svoj „Perivoj od slave“. Prepoznali smo neke ljekovite biljke, divili se maštovito oblikovanim stabalcima i upoznali nove vrste bilja. Usput smo se sladili malinama koje smo mogli sami brati. U završnom dijelu sata razgledali smo prostorije za preradu voća s mnoštvom najrazličitijih staklenki s okusima zavičaja. Osvijestili smo svoje ekološko znanje u prostoriji iz koje odiše starina zaboravljene kuhinjske „kredence“ .

Na kraju sata, umočili smo prst u pekmez, „najmusali“ usne i slasno polizali rastočene molekule svojih novih znanja.

U šetnji do škole promišljali smo o međupredmetnoj motivaciji. Na Hrvatskome jeziku moći ćemo izražavati doživljaje, pričati i opisivati, na Povijesti ćemo govoriti o starim predmetima, alatima i običajima, na Prirodi ćemo opisati biljke i ekološku preradu, na Likovnom odgoju sve ćemo obojiti. A na glazbenom?

Naučili smo i otpjevali  stih iz starog ličoga „ojkana“.

„ Oj, mala moja kaćemo u drva

ti ponesi pekmeza i kruvaaaaa, oj!“

Dragocjenka Bilović, prof.

objavio: Valentina Pajdaković   datum: 2. 10. 2019.

« Listopad 2021 »

21.10.2021. 12:01
INFO Prekid mrezne povezanosti skola s Internetom
Postovani, Danas, 21.10.2021. od 09:30 do 10:20 sati, uslijed radova na infrastrukturi usluge filtriranja nepocudnih sadrzaja doslo je do neplaniranog prekida mrezne povezanosti svih osnovnih i srednjih skola spojenih na ... The post INFO Prekid mrezne povezanosti skola s Internetom appeared first on CARNET.

19.10.2021. 17:08
Potpisan ugovor o nabavi aktivne mrežne opreme u školskim mrežama
Danas je u prostorijama CARNET-a potpisan ugovor kojim započinje druga faza implementacije aktivne mrežne opreme u sklopu programa e-Škole. Ugovor su potpisali predsjednik Uprave Compinga Alojzije Jukić, predsjednik Uprave KING ... The post Potpisan ugovor o nabavi aktivne mrežne opreme u školskim mrežama appeared first on CARNET.