Povijest Osnovne škole Zrinskih i Frankopana Otočac

Buran povijesni razvoj Otočca stvara interes za školovanjem mladeži. Tako je 1727. god. u Otočcu počela radom Trivijalna škola, koja je radila uglavnom za potrebe djece krajiških oficira.

Kako je interes za školovanje bio zaista velik 1782. godine gradi se prva školska zgrada. Zgrada je u početku bila prizemnica s dvije učionice i stanom za učitelja. U zgradu je bila ugrađena spomen -ploča s tekstom na latinskom jeziku koji u prijevodu glasi: „Škola za poučavanje dječaka  izgrađena 1782. godine od cara Josipa.“

Djevojčice nisu išle u školu do 1805. god. kada je počela raditi posebna škola za djevojčice, a program se znatno razlikovao od škole za dječake.

Nakon Drugog svjetskog rata u Otočcu radi Pučka škola od  I- IV. razreda i niža gimnazija, da bi 1848. god. ove škole bile spojene u sedmogodišnju školi.

Zgrada današnje Osnovne škole Zrinskih i Frankopana Otočac građena je 30-tih godina XX. stoljeća. Za potrebe pučke škole prvi put je otvorena 1939. godine. Zgrada je imala četiri učionice, stan za ravnatelja dvije kancelarije i ostale prateće prostorije.  Na postojeću zgradu nadograđuje se prostor za više razrede i to u dvije etape. Prva zgrada koju je otvorio tadašnji ravnatelj Stanko Dimović dograđena je 1959. godine a druga, dvorišna, 1967. godine.

1953. god. sedmogodišnja škola postaje osmogodišnja osnovna škola „A“ i „B“ tipa. Razlika između „A“ i „B“ tipa je bila u obimu nastavnog programa. U „B“ tipu strani jezik nije bio obavezan. 1960. god. ukidaju se škole „A“ i „B“ tipa i postaje obavezna osnovna osmorazredna škola. U to vrijeme na području današnje osnovne škole Zrinskih i Frankopana djeluje:

·        Osnovna škola Otočac s područnim odjeljenjima: Prozor, Glavace, Podum i Škare.

·        Osnovna škola Kompolje s područnim odjeljenjima: Brlog, Srpsko polje i Drenov Klanac.

·        Osnovna škola Ličko Lešće s područnim odjeljenjima: Čovići i Vrilo Gacke.

·        Osnovna škola Švica s područnim odjeljenjem Lipovlje.

·        Osnovna škola Dabar s područnim odjeljenjima Glibodol i Petrinić polje.

·        Osnovna škola Sinac

·        Osnovna škola Ramljani

·        Osnovna škola Kuterevo

1991. godine Osnovna škola Otočac srpskom agresijom izgubila je dio školskog područja, a dio nastavničkog kadra opredjeljuje se za velikosrpsku ideju. 20. svibnja 1991. Za ravnatelja škole je izabran prof. Vlade Kostelac. Dotadašnji „direktor“ Ilija Mašić zajedno sa 27-sedmoricom svojih kolega srpske nacionalnosti samovoljno napušta radno mjesto Otočac.  Zbog svakodnevnog granatiranja Otočca u prvom polugodištu školske godine 1991/1992. nastavni proces je bio prekinut. Drugo polugodište započelo je radom 13.1.1992. godine u općini Crikvenica. S manjim prekidima zbog neposredne ratne opasnosti škola je nastavila svoju redovitu djelatnost.

Značajan datum za Osnovnu školu Otočac je 18. rujna 1995. godine kada Osnovna škola Otočac dobiva novo ime Osnovna škola Zrinskih i Frankopana Otočac, s područnim školama: Kuterevo, Švica, Lipovlje, Hrvatsko polje, Kompolje, Prozor, Čovići, Sinac, Ličko Lešće i Vrhovine.

« Listopad 2021 »

21.10.2021. 12:01
INFO Prekid mrezne povezanosti skola s Internetom
Postovani, Danas, 21.10.2021. od 09:30 do 10:20 sati, uslijed radova na infrastrukturi usluge filtriranja nepocudnih sadrzaja doslo je do neplaniranog prekida mrezne povezanosti svih osnovnih i srednjih skola spojenih na ... The post INFO Prekid mrezne povezanosti skola s Internetom appeared first on CARNET.

19.10.2021. 17:08
Potpisan ugovor o nabavi aktivne mrežne opreme u školskim mrežama
Danas je u prostorijama CARNET-a potpisan ugovor kojim započinje druga faza implementacije aktivne mrežne opreme u sklopu programa e-Škole. Ugovor su potpisali predsjednik Uprave Compinga Alojzije Jukić, predsjednik Uprave KING ... The post Potpisan ugovor o nabavi aktivne mrežne opreme u školskim mrežama appeared first on CARNET.