Školski psiholog

ŠKOLSKI PSIHOLOG

Psiholog obavlja psihološku djelatnost u matičnoj školi u Otočcu, a po potrebi i u područnim školama: Ličko Lešće, Vrhovine, Švica, Kuterevo, Prozor, Sinac, Čovići, Hrvatsko Polje, Kompolje i Lipovlje.

Što radi psiholog u školi?

Težište rada školskog psihologa se prvenstveno bazira na radu s učenicima, ali uključuje i rad s roditeljima i nastavnicima, te sudjelovanju u radu stručnih tijela škole.

Primjer zadataka školskog psihologa u neposrednom radu s učenicima jest da prepoznaje individualne potrebe učenika, te, u skladu s time, provodi individualna i grupna savjetovanja. Psiholog obavlja psihološku procjenu učenikovih mogućnosti, osobito kao član Povjerenstva za procjenu psihofizičke spremnosti za polazak djeteta u osnovnu školu, ali i kasnije tijekom školovanja (npr. u slučaju školskog neuspjeha ili procjene darovitosti).

Školski psiholog također dijagnosticira specifične poteškoće u učenju (neučinkovite ili neprimjerene strategije učenja, probleme s pažnjom i koncentracijom, planiranje vremena, motivaciju, ispitnu anksioznost i sl.) i pomaže učenicima u postizanju boljeg školskog uspjeha, ali isto tako prepoznaje i darovite učenike i razvija programe za poticanje njihovih sposobnosti. Prepoznaje poteškoće u ponašanju i vršnjačkim odnosima, emocionalne i/ili obiteljske poteškoće i pomaže učenicima da ih prevladaju.

Školski psiholog također razvija i putem radionica provodi programe prevencije nepoželjnih oblika ponašanja (npr. međuvršnjačkog nasilja), programe za jačanje samopouzdanja, samopoštovanja, sigurnosti, razvijanje kreativnosti, učenje socijalnih vještina, itd. Ti programi namijenjeni su svim učenicima u školi, a osobito učenicima rizičnih skupina.

Rad s roditeljima i nastavnicima je savjetodavni, s ciljem da pomogne roditeljima i nastavnicima prepoznati učenikove potrebe i pouči ih kako reagirati na njih i pomoći im da budu uspješniji.

Ukoliko vas zanima je li potrebna roditeljska suglasnosti za psihološku procjenu i psihološki tretman školskog psihologa, možete pogledati dopis pravobranitelja za djecu

Kontakt:

Školska psihologinja: Ivona Topić, mag. psych.

Radno vrijeme:

ponedjeljak - petak:  8,00-14,00 sati

e-mail:  ivona.topic1@skole.hr

Telefon:  053/773-562

« Rujan 2018 »

19.09.2018. 14:56
U okviru CECIIS-a održan Dan e-Škola
Na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu započela je trodnevna znanstvena konferencija posvećena informacijskim i inteligentnim sustavima - CECIIS 2018.

29.08.2018. 10:24
Webinar za učenike i roditelje: analitike učenja u e-Školama
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET organizira webinar na temu sustava za analitike učenja koji je osmišljen u okviru pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.