Preventivni programi

PREVENTIVNI PROGRAMI

Prevencijska znanost se bavi istraživanjima na području prevencije rizičnih ponašanja i problema u ponašanju  te na području promocije mentalnog zdravlja.  Rezultati istraživanja u prevencijskoj znanosti  predstavljaju iznimno vrijedan izvor informacija, na temelju kojih se izrađuju prevencijski programi koji se primjenjuju na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini. Tako u Republici Hrvatskoj danas postoji niz preventivih programa koji su istovremeno u razvoju, implementaciji i evaluaciji.

Programi prevencije imaju posebnu vrijednost, ako se primjenjuju sa što mlađom populacijom, budući da djeca predškolske i osnovnoškolske dobi imaju najveće predispozicije za prihvaćanje i učenje pravilnih obrazaca ponašanja, odnosno navika kojima  će izbjeći rizična ponašanja i koje će pospješiti njihovo mentalno zdravlje.

Programi prevencije se u pravilu provode na temelju radionica na razini razreda, individualnog rada sa pojedinim učenicima, te predavanja roditeljima. Na razini naše škole su nastavnim planom i programom obuhvaćena dva preventivna programa: program prevencije ovisnosti i program prevencije nasilja.

Program prevencije ovisnosti ima za cilj osvijestiti negativne posljedice različitih ovisnosti te razvijanje samopoštovanja i socijalnih vještina, potrebnih za odupiranje pritisku vršnjaka i za kvalitetan život. Također se prevencija ovisnosti provodi u okviru predmeta biologije i kemije prvenstveno sa ciljem upoznavanja učenika sa različitim oblicima ovisnosti, kao i sredstvima ovisnosti.

Program prevencije nasilja obuhvaća demonstraciju i učenje socijalnih vještina radi izbjegavanja konflikata i sukoba u razredu i školi, kao i pravovremenog uočavanja nasilja te postupaka u svrhu izbjegavanja nasilja. Budući da su stereotipi, predrasude i diskriminacija osnovni izvori nasilja i sukoba, u našoj školi se posebna  pozornost pridaje prevenciji navedenih pojava. Prevencija nasilja i diskriminacije se provodi  također u obliku radionica na razini razreda, ali i individualno sa učenicima kod kojih postoji rizik od takvog ponašanja.

« Lipanj 2017 »

27.06.2017. 20:10
Upozorenje - nova ransomware kampanja Petya
U tijeku je nova kampanja zlonamjernim ransomware sadržajem te su slučajevi zaraze zabilježeni u Ujedinjenom Kraljevstvu, Rusiji, Indiji, Nizozemskoj, Španjolskoj, Danskoj i drugima. Trenutna su meta računala raznih korporacija, energetskih postrojenja te banaka.

20.06.2017. 12:51
CARNet donirao sustav za praćenje kakvoće zraka Tehničkoj školi u Sisku
Tijekom dana mnogi od nas većinu vremena provode u zatvorenom prostoru – kod kuće, na poslu ili u školi. Kakvoća zraka koji udišemo u zatvorenom prostoru ima izravan utjecaj na naše zdravlje, a loša kakvoća zraka u zatvorenom prostoru može štetiti osjetljivim skupinama stanovništva u koje spadaju i djeca.