LORA – Predavanje o tradicionalnoj proizvodnji sapuna

Ozbiljno samo zakoračili u aktivnosti projekta LORA – Mali poduzetnik se krije u meni. Već prošlog petka posjetili smo HGK Županijsku komoru Otočac koja nam je u ovom projektu velika pomoć i podrška. Poslušali smo zanimljivo predavanje koje će nam biti od velike koristi u radu.

žSvaka aktivnost koju provodimo u sklopu projekta je posebna i na svoj način zanimljiva. To isto pripisujemo i predavanju na temu proizvodnje tradicionalnih sapuna koje smo poslušali u HGK Županijskoj komori Otočac. Predavač je bio g. Milan Kranjčević koji se inače bavi istraživanjem identiteta našeg kraja u mnogim aspektima pa tako i djelatnostima ljudi na području Gacke doline. Upravo na temelju toga, ali i osobnog iskustva, znao nam je prenijeti kako se je proizvodio sapun prije, ne tako davno, još u vrijeme naših prabaka i šukunbaka. S nekim sastojcima za proizvodnju sapuna koji su se koristili onda okušat ćemo se i mi - probudit ćemo dah starih vremena i dati im dozu modernosti. Bit će to zanimljiv spoj. Nećemo vam sada otkriti što nam je plan kako ne bismo pokvarili iznenađenje koje za vas pripremamo.

Iz predavanja smo naučili i puno više od tradicionalne proizvodnje sapuna. Čuli smo i korisnih za život znanja i zagrebli na površinu teme o identitetu kraja. Kako bismo bili dobri poduzetnici nije dovoljno samo odrasti i živjeti u mjestu već ga dobro poznavati i čuvati njegovu izvornost. Izvorni govor predavača i primjeri života ljudi našeg kraja iz prošlosti  bio je poput svojevrsnog uvoda u sljedeće predavanje koje ćemo poslušati na temu identiteta naše kraja.

Mateja Posavi

Ravnateljica Jasminka Devčić

objavio: Valentina Pajdaković   datum: 12. 3. 2020.