Dani hrvatskog jezika

Učenici osmog razreda u završnici obilježavanja Dana hrvatskoga jezika upriličili  su  Jezični dvoboj  i izmjerili znanje, vještine i sposobnosti u igrolikim aktivnostima iz domena poučavanja hrvatskoga jezika.

Dane hrvatskoga jezika ( 11. -17. ožujka 2022.) učenici naše škole obilježili su projektom  Lovac na pogreške i sučeljavanjem u Jezičnom dvoboju.

U mjesečnom projektu Lovac na pogreške  učenici su izradili tablični rječnik u kojem su bilježili svakodnevne pogreške u pisanju i govorenju, te zapisivali  čakavske riječi koje se često rabe i one koje se rijetko pojavljuju u razgovornom jeziku.

Cilj projekta je osvijestiti potrebu za pravilnom uporabom standardnoga jezika te sačiniti statistički podatak koliko je živih riječi u gackoj čakavici i koje su riječi u ugrozi od odumiranja.

Pravi Jezični dvoboj učenika VIII.a i VIII.b razreda u trajanju od 45 minuta održan je uz poštivanje epidemioloških mjera, u prostoru za više svrha.

Učenici su u nizu igrolikih aktivnosti pokazali svoje znanje, vještine i sposobnosti i pritom se odlično zabavljali.

Aktivnosti

1. Pogodi hrvatsku riječ prema rječniku Bogoslava Šuleka ( sitnozor, svjetlopis, lučba, solik).
  2. Zamijeni tuđicu standardnom riječju.
  3. Točno/netočno ( Hrvatski pravopis i gramatika).
  4. Brzo čitanje
  5. Pogodi naslov i autora – pantomima.
  6. Vrući stolac – Koji sam ja književni lik?
  7. Pitanja višestrukog izbora iz povijesti jezika.
  8. Pitanja višestrukog izbora iz teorije književnosti.

Učenici su pokazali odličan interes za ovakve aktivnosti, rezultati su bili podjednaki i nitko se niti u jednom trenutku nije zapitao:  Za koliko zvoni?

Voditeljice: Dragocjenka Bilović i  Mia Bilović Peitel

objavio: Jasminka Devčić   datum: 17. 3. 2022.