Planinarskim stazama Velebita

3. lipnja 2022. godine učenici PŠ Kuterevo posjetili su Kuću Velebita i Nacionalni park Sjeverni Velebit. Svoje upoznavanje s obilježjima Velebita, najveće hrvatske planine, započeli su obilaskom Kuće Velebita u Krasnu. Kroz moderan i interaktivan sadržaj, a uz stručno vođenje, približene su im spoznaje o klimi, geologiji i podzemlju Velebita, biljnim i životinjskim vrstama, te kulturnoj baštini. Učenici su s osobitim zanimanjem slušali o jamama Velebita, radu speleologa te se spuštali u repliku Lukine jame, najdublje u Hrvatskoj.

Usvojivši spoznaje o obilježjima Velebita, učenici su se u pratnji učitelja uputili prema Babić Siči, ulazu u sjeverni dio Parka, te planinarskim stazama krenuli do Zavižana gdje su posjetili meteorološku stanicu. Poput pravih planinara obišli su vrhove Vučjak i Velika Kosa, a zapanjujuća ljepota prirodne baštine sve je ostavila bez riječi. Penjući se na vrhove, učenici su svladavali pravila ponašanja u prirodi, osnove planinarstva te razvijali svijest o važnosti svakodnevnoga boravka u prirodi.

Posljednja etapa izleta učenike i njihove učitelje odvela je do Velebitskog botaničkog vrta koji sadrži preko 300 biljnih vrsta. Omiljeno je mjesto svih zaljubljenika u prirodu, a oduševio je svojom ljepotom i naše učenike.

Izlet eduaktivnoga karaktera za cilj je imao razvijanje svijesti o važnosti očuvanja prirode u skladu s kojom trebamo živjeti.

Maja Brajković

objavio: Jasminka Devčić   datum: 7. 6. 2022.