Zrinijada - jedno sasvim neobično natjecanje

Zrinijada je naziv za natjecanje učenika osnovnih škola koje baštine Zrinske u poznavanju povijesti ove plemićke obitelji.

Osim teoretskih znanja, ove godine su učenici kroz radionice vježbali, a zatim i demonstrirali praktična znanja iz srednjovjekovnih vještina - streličarstvo, mačevanje, viteške igre, kaligrafija te srednjovjekovno ljekarništvo i ranarništvo.

Ocjenjivala se i kreativnost u izradi grba Zrinskih, a snalaženje u labirintu jednoga od najvećih muzeja u Hrvatskoj provjeravalo se u tzv. "escape room" kategoriji. "Vruće" je bilo na "Banskoj stolici" - kvizu znanja u kojemu su se mogli koristiti i popularni džokeri.  Za svakoga po nešto.

Ekipa Gačani predstavljala je Osnovnu školu Zrinskih i Frankopana Otočac. U daleki Čakovec stigli su mali povjesničari Ema Dubravčić, Lucija Katalinić, Maks Anton Božićević i Dominik Bešanić.

Natjecanje u streličarstvu nije tako jednostavno kao što se čini ali je strašno zabavno pa su se i učiteljice odlučile isprobati ovu drevnu vještinu.

Učenici su pod mentorstvom Udruge oživljene povijesti rekreirali viteške igre kakve su se održavale u Starome gradu Zrinskih. Oživljena povijest je termin koji označava prezentaciju povijesnih događaja ili osoba na autentičan način.

Kod oživljene povijesti unaprijed se priprema, povijesno istražuje i prikladno oprema edukativno-turistička aktivnost. Sudionici slijede striktno zadani plan koji oživljava neke aspekte povijesnog događaja ili razdoblja.

Drugi su se natjecali u srednjovjekovnom ljekarništvu.

Učenica Ema Dubravčić natjecala se u krasopisu - pismo uncijala. Ovo pismo obilježavaju kaligrafski potezi zaobljenih oblika, osobito naglašeni kod karakterističnih slova A, D, E, H, M, Q, U.

Zajednički su sudjelovali u natjecanju u stvaralaštvu – kreativno osmišljavanje grba obitelji Zrinski.

Razgledali su i posjetili neobičan restoran  - nekadašnje prostore kaznionice i skladišta Staroga grada, riznicu, i ostale muzejske prostore s ukupno 25 000 eksponata.

Veliko hvala našim domaćinima, djelatnicima Muzeja Međimurja Čakovec, koji  su nas ugostili i zabavili. Iako nismo zauzeli pobjedničko postolje, otišli smo puni pozitivnih dojmova.

Pored skulpture Oproštaj  Petra Zrinskog i Ane Katarine Frankopan oprostili smo se od Čakovca, do neke druge Zrinijade.

Učiteljice Viktorija Cvitković i Danijela Orešković Gladović

Ravnateljica Jasminka Devčić

objavio: Jasminka Devčić   datum: 2. 6. 2023.