Moj zavičaj - prirodna i kulturna baština

Projektom Moj zavičaj -  prirodna i kulturna baština nastoji se učenicima svih razreda Područne škole Ličko Lešće približiti i obogatiti znanja iz prirode i zavičajne povijesti.

Učenici su aktivnim učenjem i istraživanjem u prirodi saznali više o Gackoj dolini, njezinim prirodnim obilježjima, prirodnoj i kulturnoj baštini zavičaja. Obilježili smo dvije velike obljetnice – 530.  obljetnicu Bitke na Krbavskom polju te 360. obljetnicu Bitke kod Jurjevih stijena.

Poseban naglasak projekta, koji uključuje sve dobne skupine bio je razvijanje ekološke svijesti kod učenika te učenje o održivom razvoju zavičaja.

Proveli smo dan u prirodi u šetnji od PŠ Ličko Lešće do Hrvatskog centra za autohtone vrste riba i rakova krških voda, arheološkog lokaliteta Pećina te vidikovca s pogledom na Gacku dolinu.

Učenici prvoga razreda naučili su promatrati okolinu i snalaziti se u neposrednome okružju škole određujući vlastiti položaj prema okolišu.

Drugi razred je obradio temu Kulturna i prirodna baština našeg mjesta.

Prirodna obilježja zavičaja tema je  3. i 4. razreda.

Peti razred je učio o razdoblju prapovijesti.  Iz prirode je obradio temu Priroda je svuda oko nas.

Šesti razred je proučavao biljni i životinjski svijet te iz povijesti učio o Gackoj dolini u srednjemu vijeku.

Sedmi razred je prezentirao ostalim višim razredima dvije ranonovovjekovne bitke  čija je "okrugla" obljetnica u rujnu i listopadu.

Na izvannastavnoj aktivnosti Istraživači baštine, učenici 7. razreda izradili su plakate povodom obilježavanja 530. obljetnice Bitke na Krbavskom polju.

Osmi razred je vježbao usmeno pripovijedanje na temu Moj zavičaj.

Učenica osmoga razreda, Patricija Matasić pročitala je pjesmu na vidikovcu.

U prosincu planiramo posjet šestoga razreda Muzeju Gacke. Sudjelovat će u radionici Rimljani u Gackoj dolini pod vodstvom kustosa Dubravka Grčevića. Posjetit će gradski parku u Otočcu  te učiti o gospodarima Gacke doline  - Frankopanima. Proučavat će reljefe  -  Zrinskog i Frankopana te reljef Bitke kod Jurjevih stijena.

Voditelj projekta: Učiteljica Danijela Orešković Gladović

Nositelji aktivnosti: učitelji Ružica Ladišić, Danijela Jerbić, Ivana Dubravčić, Davor Žubrinić, Ivona Dasović, Barbara Bolkovac; kustos Muzeja Gacke Dubravko Grčević

Ravnateljica Jasminka Devčić

objavio: Jasminka Devčić   datum: 28. 9. 2023.