Svjetski dan mentalnog zdravlja

Svjetska zdravstvena organizacija definira mentalno zdravlje kao stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može se nositi s normalnim životnim stresovima, može raditi produktivno i plodno te je sposoban pridonositi svojoj zajednici. Samim time mentalno zdravlje nije samo odsustvo poremećaja i bolesti, već puno više od toga.

Osobe dobrog mentalnog zdravlja su pozitivne, zadovoljne, prihvaćaju druge ljude, sposobne su biti sretne u obitelji i stvarati i održavati prijateljstva te su produktivne i dobro se nose sa životnim nedaćama i stresovima. (izvor)

Izvor: Pixabay.com

Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se 10. listopada. Budući da je mentalno zdravlje aktualna tema, a briga o mentalnom zdravlju važna vještina koju svi moramo usvojiti, ove školske godine tim povodom u našoj školi provedene su različite aktivnosti.
U holu naše škole na Svjetski dan mentalnog zdravlja postavljena su dva plakata. Prvi plakat bio je namijenjen učenicima te je, uz nekoliko općih informacija o mentalnom zdravlju, sadržavao primjere aktivnosti usmjerene na očuvanje mentalnog zdravlja. Drugi plakat, namijenjen roditeljima, sadržavao je isprintanu brošuru Hrabrog telefona koja roditeljima daje smjernice kako očuvati mentalno zdravlje svoga djeteta. Brošuru možete pogledati ovdje.

Nadalje, školska psihologinja s učenicima petih i šestih razreda matične škole provela je radionicu „Nema zdravlja bez mentalnog zdravlja“. Učenici su na radionici naučili što je to mentalno zdravlje, koje su karakteristike mentalno zdrave osobe, kako prepoznati da je nečije mentalno zdravlje narušeno i kome se u tom slučaju obratiti za pomoć te na koje načine svoje mentalno zdravlje mogu
očuvati. Ovo je prva radionica u sklopu projekta „Mentalno zdravlje za sve“ koji će obuhvatiti sve učenike petog i šestog razreda naše škole s ciljem podizanja svijesti o važnosti brige o mentalnom zdravlju.

Također, učenici 6.a i 6.b razrednog odjela na nastavi Informatike razgovarali su o važnosti mentalnog zdravlja te suradničkim radom izradili prezentaciju u kojoj su izrazili svoje stavove i savjete za očuvanje mentalnog zdravlja. Prezentaciju
možete pogledati ovdje. Ovom aktivnosti ostvarili smo ishode učenja predmetnog kurikuluma informatike te međupredmetne teme Zdravlje i Osobni i socijalni razvoj.
Nadamo se da su ove aktivnosti pomogle učenicima da nauče što je to mentalno zdravlje i kako brinuti o njemu te da će u budućnosti ovom dijelu svoga života posvetiti što više pažnje.

Voditelji aktivnosti: psihologinja Marija Salopek i učiteljica Valentina Pajdaković

objavio: Jasminka Devčić   datum: 15. 10. 2023.