Izlet učenika 3.b razrednog odjela u Krasno

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina i 40 godina Rezervata biosfere, u organizaciji Javne ustanove „Nacionalni park Sjeverni Velebit“, 7. prosinca 2018. g. učenici 3.b razrednog odjela Osnovne škole Zrinskih i Frankopana Otočac, u sklopu izvannastavne aktivnosti Čuvari Prirode, u pratnji učiteljice Mihaele Pleše, bili su na poludnevnom izletu u Krasnu.

Putovanje prema Krasnu učenicima je bilo vrlo zanimljivo i poučno jer je to bila prilika da ujedno upoznaju i svoj zavičaj. Naše prvo odredište bio je Društveni dom Krasno gdje smo pratili prigodni program. Učenici OŠ Krasno izveli su igrokaz „Kako je izabran kralj šume“, a glumci dječjeg kazališta „Smješko“ iz Zagreba predstavu „Lara u svijetu životinja“, koja se učenicima jako svidjela. Predstava je vrlo poučna i govori o djevojčici koja nije voljela planinariti s roditeljima i kojoj je bilo dosadno u šumi, ali je s vremenom boraveći u planini upoznala šumske životinje i saznala da su im najveća prijetnja ljudi koji ih žele zatočiti i ubiti radi krzna. Djevojčica Lara svojim primjerom pokazala je da boravak u prirodi doprinosi zdravlju svakog ljudskog bića te da se boravkom u prirodi može puno naučiti ali i upozorila na važnost očuvanja staništa u kojima obitavaju životinje.

Nakon gledanja predstave u Društvenom domu Krasno, učenici su imali priliku upoznati tehniku oslikavanja lica Face painting i s oduševljenjem sudjelovali u aktivnostima.

Nakon posjeta Društvenom domu Krasno učenici su posjetili muzej "Kuća Velebita". Muzej se  proteže na četiri etaže i obuhvaća nekoliko tematskih cjelina koje se međusobno isprepliću i prožimaju kako bi se što bolje pokazalo bogatstvo Velebita, njegova raznolikost te kulturna i prirodna baština. U središtu cijele priče je čovjek i njegov direktan i indirektan utjecaj na prirodu i prirodne vrijednosti. Učenici su vidjeli proces nastanka planine od taloženja do izdizanja kroz čitav niz ilustracija, animacija, fotografija i video materijala. Upoznali su brojne biljne i životinjske vrste, njihova staništa, način života i prehrane. Upoznali su i endemske biljne vrste koje imaju staništa na Velebitu kao i tri velike zvijeri  (sivi vuk, euroazijski ris i smeđi medvjed) koje obitavaju na ovoj planini. Uz pomoć 3D naočala učenici su gledali brlog s medvjeđom obitelji i prikaz Velebita iz ptičje perspektive. Upoznali su biljnu raznolikost parka, šume bukve, jele i smreke a imali su priliku doživjeti i miris pojedine biljne vrste. Naučili su što su potkornjaci te doživjeli zvuk venućeg stabla smreke.

Dizalom smo se spustili u našu najdublju jamu - Lukinu jamu, te doživjeli svijet podzemlja i susret sa speleolozima. Učenici su imali priliku čuti originalne zvukove speleoloških ekspedicija, šum i kapanje vode, padanje kamenja i dozivanje u daljini. Na velikim plakatima vidjeli su prikaz klimatskih i vremenskih prilika i neprilika na Velebitu te saznali kako je čovjek u prošlosti preživljavao u surovim vremenskim uvjetima.

Nakon razgledavanja Kuće Velebita, uslijedio je povratak. Kući smo se vratili s puno novog znanja, doživljaja i s osmjehom na licu.

objavio: Administrator   datum: 11. 12. 2018.