Kultura na kvadrat

Nova izvannastavna aktivnost u našoj školi, „Kultura na kvadrat“ izrasla je iz odgojne potrebe koja skrbi i ukazuje na uljuđeno ponašanje naših učenika u školi i njenom okružju. Praćenje podrazumijeva i ponašanje učenika na svim kulturnim i javnim mjestima na lokalnoj i široj razini.

U prilog tome slijedi obilježavanje Europske godine kulturne baštine i uvrštavanje gackih čakavskih govora u nematerijalno dobro Republike Hrvatske, od strane Ministarstva kulture.

To nam je dalo razlog više, za ideju kojoj je cilj osvijestiti učenike prema odgovornom ponašanju, a potom poticati na otkrivanje svoje kulturne baštine i promišljanje o vrijednostima tradicije te u konačnici, uživanje u njoj.

Konkretne aktivnosti odnose se na praćenje ponašanja učenika  za koji je zadužena veća skupina učenika, a zatim komentiranje i bilježenje. Bilješke se pišu u različitim oblicima pisanoga jezičnoga izražavanja, od dijaloških formi do kratkih priča, a čitaju se javno preko školskog razglasa dva do tri puta u svakom polugodištu, u trajanju najviše od deset minuta.

Bilo bi poželjno i očekivano da se nakon toga, barem pet minuta s učiteljem koji je trenutno u razredu povede kratka rasprava i komentar u kojem bi učenici samokritično progovorili o temi. No, ako se to i ne dogodi,“ Kultura na kvadrat“ neće se obeshrabriti, nego će i dalje promicati potrebu za ukazivanjem propusta, s čvrstom vjerom da će se dogoditi pozitivni pomaci. Isto tako, o otvorenim temama bi se moglo raspravljati na satovima razredne zajednice i okruglim stolovima gdje bi učenici samosvjesno progovarali o vršnjačkim odnosima i toleranciji. Naše je geslo „ Činimo nešto i nešto se ima dogoditi, ako ne činimo ništa, ništa ne možemo niti očekivati“.

Daljnje aktivnosti u drugom polugodištu usmjerit ćemo na obradu tema iz Kućnog reda škole, a objava rezultata i uspješnosti prezentirat će se na obilježavanju Dana škole.

Nadamo se da će u budućnosti, digitalizacija učiniti  svoje i oživotvoriti našu ideju za osnivanjem Školskog radija.

Emitiranje naših poruka ostvarila je ekipa koju čine: učenici voditelji, mentorica, ravnateljica i ton majstor.

Dragocjenka Bilović, prof.

objavio: Administrator   datum: 20. 12. 2018.