Ukupno: 1001914

Učimo matematiku uz pomoć micro:bit uređaja

Na nastavi matematike u drugom polugodištu šestog razreda koristimo micro:bit uređaj. Nakon osnovnih početnih koraka u radu s micro:bit uređajem koje su učenici stekli na radionici u sklupu Tjedna programiranja sada je stiglo vrijeme da uređaj koristimo i za učenje matematike.

U sklopu projekta ProMikro koji provodi Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNet u suradnji s Institutom za razvoj i inovativnost mladih – IRIM, a uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja, svi učenici šestih razreda osnovne škole dobili su mogućnost korištenja micro:bit uređaja tijekom cijele školske godine. Uređaj se može koristiti u svim predmetima za različite nastavne aktivnosti.

Na nastavi matematike u šestom razredu micro:bit uređaj koristimo za uvježbavanje osnovnih računskih operacija s cijelim brojevima. Programi koji se u tu svrhu koriste generiraju beskonačnu zbirku zadataka iste vrste. Pritiskom na tipku na uređaju učenik dobiva novi zadatak koji zapisuje u bilježnicu i samostalno rješava. Pritiskom na drugu tipku na uređaju  učenik može provjeriti točnost vlastitog rješenja. Navedenim pristupom postiže se veći stupanj individualizacije u nastavnom procesu te učenik može napredovati vlastitim tempom, a zanimljivo je istaknuti da svaki učenik dobiva drugačiji skup zadataka. Učenje uz pomoć micro:bit uređaja posebno se preporučuje učenicima kojima je za savladavanje gradiva potreban veći  broj istovrsnih zadataka za uvježbavanje a da pri tome imaju kontrolu vlastitog napretka.

Učenici su pokazali veći interes za samostalni rad i zadovoljstvo u korištenju navedenog uređaja. Osim za rad na nastavnom satu učenik na isti način može koristiti uređaj i za samostalni rad kod kuće jer program učeniku omogućuje neograničeni broj zadataka za vježbu. Nakon prvih pozitivnih iskustava uređaj ćemo sigurno koristiti i u nekim budućim nastavnim aktivnostima.

Valentina Pajdaković

objavio: Valentina Pajdaković   datum: 25. 1. 2019.

« Svibanj 2024 »