Ukupno: 1001914

Noć muzeja u Muzeju Gacke

Povodom obilježavanja Noći muzeja, 1. veljače 2019. godine, učenici Osnovne škole Zrinskih i Frankopana Otočac, zajedno sa svojim razrednicima, posjetili su Muzej Gacke koji djeluje u sastavu Gackog pučkog otvorenog učilišta u Otočcu. Ovogodišnja Noć muzeja  posvećena je inovacijama i digitalnim muzejskim sadržajima.

Tim povodom učenici su razgledavali Muzej korištenjem mobilnog vodiča koji posjetiteljima omogućuje da korištenjem svojih pametnih telefona detaljno upoznaju stalni postav Muzeja putem teksta, fotografija i zvučnih zapisa.

Učenici su razgledali Arheološku japodsku zbirku koja sadrži nakit, posuđe, oruđe i oružje izrađeno od bronce, keramike, jantara, drva, stakla, staklene paste, kamena i kostiju, koji svjedoče o prvim stanovnicima Gacke. Nakon toga razgledali smo Memorijalnu zbirku Stojana Aralice, te ostale Likovne zbirke. Vrlo zanimljive su Povijesne zbirke koje svjedoče o zbivanjima iz razdoblja Domovinskog rata, u kojima su izloženi primjerci vatrenog oružja, fotografije i svjedočanstava.

Muzej Gacke sadrži i Etnografsku zbirku koja prikazuje tradicijski život, svakodnevicu i običaje žitelja Gacke iz prve polovine 20. stoljeća te veliki broj što originalnih, što rekonstruiranih predmeta od drva, tekstila, vune, keramike i metala. Učenici su imali prilike vidjeti prvu kuću te kako su ljudi živjeli u prošlosti.

Učenicima je bilo jako zanimljivo saznati ponešto o prošlosti svoga zavičaja korištenjem digitalnih inovacija.

Mihaela Pleša

objavio: Administrator   datum: 2. 2. 2019.

« Svibanj 2024 »