Ukupno: 1001914

Vrtim zdravi film

OŠ Zrinskih i Frankopana Otočac sudjeluje u projektu  “Vrtim zdravi film” a to je inicijativa pod nazivom Nestlé Healthy Kids Global Programme, koji za cilj ima educirati učenike sedmih razreda o važnosti pravilne prehrane i važnosti bavljenja tjelesnom aktivnošću.

Cilj je potaknuti učenike i usmjeriti ih, a edukacija je najbolji način da se privuče pažnja osnovnoškolaca na rastući problem pretilosti među njihovom populacijom. Budući da postoje čvrsti znanstveni dokazi da se promjenom prehrambenih navika i povećanjem tjelesne aktivnosti može značajno utjecati na regulaciju tjelesne težine i smanjenje rizika za razvoj kroničnih nezaraznih bolesti nadamo se kako će upravo ovim projektom  na najrazumljiviji način doprijeti do učenika i prenijeti ovu važnu poruku o zdravim životnim navikama.

Poruke mogu sadržavati jedan ili svih sedam elemenata zdravog načina života, a koje u projektu „Vrtim zdravi film“ definiraju se putem 7 zdravih stavova:

1. uvijek doručkovati
  2. jedan obrok dnevno treba sadržavati žitarice
  3. redovito konzumirati vode i povrće
  4. prakticirati kretanje (tjelesnu aktivnost) barem 1 sat dnevno
  5. piti dovoljno vode
  6. konzumirati slatkiše u ograničenim količinama
  7. biti samopouzdan – držati do sebe i svog zdravlja, odnosno dobro se osjećati u svom tijelu

Prva sezona projekta obuhvatila je 7 škola i 515 djece. Druga sezona projekta obuhvatila je više od 1.800 učenika iz 24 škole dok je u trećoj godini sudjelovalo 2.501 učenik iz 43 škole. Projekt je ima nacionalnu pokrivenost.

Projekt je odobren te ima pozitivno mišljenje za provedbu od strane:

1. Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta,
  2. Ministarstva zdravlja
  3. Agencije za odgoj i obrazovanje

GLAVNI CILJEVI PROJEKTA SU:

• edukacija učenika o zdravim prehrambenim navikama
  • poticanje učenika na povećanje tjelesne aktivnosti.

SEKUNDARNI CILJEVI PROJEKTA SU:

• unaprjeđenje znanja učenika o poboljšanju kvalitete života putem prehrane i tjelesne aktivnosti senzibilizacijom kroz sportske vrijednosti
  • poticanje okoline (roditelja, učenika i učitelja) da bude spremna na prihvaćanje i podržavanje promjena prehrambenih navika.

CILJANE SKUPINE

• učenici od 13 ili 14 godina (7. razred)

učenike će se educirati o zdravim prehrambenim navikama i poticati na bavljenje tjelesnim aktivnostima.

• roditelji – okolina

roditelji su ti koji donose odluke o kupovini, brinu o prehrani učenika, kao i o doručku učenika, obiteljsko okruženje najviše utječe na navike i ponašanje učenika.

• škole – okolina

škole sudjeluju u projektu na način da pružaju logističku podršku u provedbi projekta.

Suzana Bižanović

objavio: Administrator   datum: 11. 2. 2019.

« Svibanj 2024 »