Dan kravate

Godine 2008. Hrvatski je sabor 18. listopada proglasio Danom kravate u Republici Hrvatskoj, i to u spomen na 2003. kada je oko pulske Arene zavezana najveća kravata na svijetu. Njezina je povijest vezana uz Tridesetogodišnji rat koji se vodio u 17. stoljeću. Nosili su je hrvatski vojnici koji su na taj način bili prepoznatljivi.

Francuzima se kravata toliko svidjela da im je postala omiljeni modni dodatak koji su nosili a la Croate (na hrvatski način). Kravata je simbol otmjenosti, uglađenosti i profinjenosti. Dok su je u prošlosti nosili samo muškarci, danas ju nose i žene.

Učenici i djelatnici Osnovne škole Zrinskih i Frankopana Otočac su svojim modnim kombinacijama dodali kravatu kako bi pridonijeli obilježavanju slavljeničkoga dana. Putem razglasa upoznali su se s njezinom poviješću i simbolikom nošenja. Učenici su na satu Likovne kulture izrađivali kravate od papira i prigodno uredili školski pano.

Povežimo se pomoću kravate s davnom prošlošću te ju ponosno nosimo ulicama naših, ali i svjetskih gradova!

Maja Brajković i Silva Orešković

objavio: Valentina Pajdaković   datum: 15. 10. 2021.

« Studeni 2021 »

26.11.2021. 20:02
INFO Uspostava stabilne mrezne povezanosti Splitsko-dalmatinske
Postovani, Zaprimili smo informaciju od pruzatelja usluge Odasiljaci i veze d.o.o. da su otklonili smetnju te da ne ocekuju daljnje poteskoce. Zahvaljujemo korisnicima na strpljenju i razumijevanju. S postovanjem, — ... The post INFO Uspostava stabilne mrezne povezanosti Splitsko-dalmatinske appeared first on CARNET.

26.11.2021. 08:59
Webinar: Scientix srijeda
U sklopu ciklusa webinara pod nazivom ,,Scientix srijeda" u srijedu, 1. prosinca 2021. s početkom u 19 sati održati će se drugi webinar u nizu. Webinar je namijenjen svim odgojno-obrazovnim djelatnicima ... The post Webinar: Scientix srijeda appeared first on CARNET.