Dan grada u našoj školi

U našoj školi 19. siječnja 2022.g. održan je svečani program povodom obilježavanja Dana grada.

Svečanost je otvorila ravnateljica Jasminka Devčić, a u svom govoru osvrnula se na najvažnije povijesne događaje. Zatim je pozvala goste na obraćanje. Prvi se obratio gradonačelnik Goran Bukovac, zatim župan Ličko-senjski Ernest Petry koji je izrazio zadovoljstvo suradnje grada i županije. Otočki župnik mons. Tomislav Šporčić također je održao prigodni govor osvrnuvši se na blagdan zaštitnika Gacke doline, sv. Fabijana i Sebastijana.

Gradonačelnik Goran Bukovac na svečani način uručio je ravnateljici Jasminki Devčić, prof. javno priznanje Grada Otočca, Plaketu Dramskoj skupini  "Mali čakavčići". Potom su ravnateljica i predsjednik Gradskog vijeća Tino Ostović plaketu uručili voditeljici Dramske skupine profesorici Dragocjenki Bilović. Čestitamo našim učenicima i njihovoj voditeljici na dobivenom priznanju.

Program su upotpunili učenici čitanjem svojih literarnih radova s izložbe, a to su: Marta Fajdetić VIII.b, Vito Ostović VI.a, Simona Devčić VII.c, Karla Cvitković IV.c, Lovro Baklaić VI.b i Magdalena Dujmović VI.b.  Scenskom igrom "Ja ću bit gradonačelnica" u izvedbi učenica VIII. razreda Kristine Dujmović i Ane Marković iz skupine „Mali čakavčići“ publika se opustila, nasmijala i doživjela djelić atmosfere školskog života.

U nastavku svečanog programa priređeno je jedno kulturno iznenađenje kao novina u procesu poučavanja, a to je Vremenska kapsula. Ravnateljica škole pojasnila je o kakvom se iznenađenju radi i pročitala pismo namijenjeno budućem ravnatelju ili ravnateljici osnovne škole u Otočcu. Svoja pisma učenicima budućnosti pročitali su učenici Stipe Orešković VI.c i Lukrecija Anić VI.c, a darove su u kapsulu stavili i uvaženi gosti te djelatnici škole.

Više o samoj ideji „Vremenske kapsule“ upitali smo profesoricu Danijelu Orešković Gladović od koje je ideja za kapsulom i krenula.

„Povodom obilježavanja Dana grada Otočca i blagdana zaštitnika Gacke doline, sv. Fabijana i Sebastijana, u našoj školi smo odlučili pohraniti vremensku kapsulu. Kapsulu ćemo zakopati u zemlju na travnjaku pored samoga ulaza. Mjesto će se obilježiti informativnom pločom s datumom zatvaranja i otvaranja. U vremenskoj kapsuli su priloženi predmeti, slike i pisma koji svjedoče o sadašnjemu vremenu, a za buduće će naraštaje biti povijesni izvor. U njoj je ostavljena poruka nekim budućim arheolozima i povjesničarima. Ondje se nalaze fotografije i razglednice grada Otočca s porukama za buduće generacije, pisma i poruke dobrih želja i sjećanja učenika sadašnjosti namijenjeni učenicima u budućnosti. Pohranjeno je pismo ravnateljice Jasminke Devčić prof. budućemu ravnatelju ili ravnateljici škole koji će kapsulu otvoriti na Dan grada Otočca daleke 2060. godine. Tu je svoje mjesto našla i jedna maska s imenom grada, jedan pametni telefon, nekoliko kovanica kune, valute koja već sljedeće godine izlazi iz upotrebe te godišnjak župe Otočkoga dekanata Vrilo. Vremenske kapsule su mali djelići stvarnosti čije pohranjivanje i otkrivanje uzbuđuju kako one koji su ih napravili, tako i one koji su ih pronašli. One mogu potvrditi ili pobijati poimanje o nekom povijesnom razdoblju, pa čak i vlastito poimanje o prošlosti. Najčešće se za datum i godinu otvaranja odabire neki simboličan dan i godina. U 15. stoljeću Otočac je doživio svoj procvat. Dana 5. ožujka 1460. g. papa Pio II. utemeljio je Otočku biskupiju, crkvu sv. Nikole uzdigao je do katedrale, a Otočac je dobio papinskom poveljom status grada (civitas). Dakle, godina 2060. će biti jubilarna 600. obljetnica od proglašenja Otočca gradom, a time i prigoda za otvaranje naše kapsule. Razdoblje od 38 godina je nekima dugo, a drugima kratko. Do tada nam ostaje nada i misija da budući naraštaji čuvaju najvrjednije – ljude, prirodu i običaje Otočca i Gacke doline na ponos svima nama. Vidimo se 2060. godine! Danijela Orešković Gladović“

Program smo nastavili prigodnom i završnom riječju profesorice Dragocjenke Bilović koja se osvrnula na potrebu povratka javnih priredaba u školu i uključivanje i otvaranje škole prema široj društvenoj zajednici. Stoga ova priredba ima karakter obilježavanja Dana grada ali i motiviranja učenika za javne i kulturne događaje koji se prate u ostvarivanju odgojno-obrazovnih ishoda. Učenici su slikom ili riječju imali priliku izraziti ljubav prema svom gradu. Citiramo prof. Dragocjenku Bilović „Trebalo je samo malo dobre volje i poticaja da se ta ljubav pretoči u boju, u spretne i nespretne izraze i istraživanja tko će bolje i tko će više.“

Profesorica Dragocjenka Bilović pozvala je gradonačelnika da otvori izložbu.  Gradonačelniku su se pridružile dvije učenice u narodnoj nošnji i time pridonijele starinskome duhu grada kojeg su učenici opisivali i crtali.

Program je završio razgledavanjem izložbe koja ima simboličan naziv "Sretan Ti rođendan, grade moj".

Vas pozivamo da pogledate galeriju fotografija uz koju ćete doživjeti djelić atmosfere obilježavanja Dana grada u našoj školi.

Učenici Fotografske i novinarske skupine

s voditeljicom Ivanom Rožić Dubravčić

objavio: Ivana Rožić Dubravčić   datum: 20. 1. 2022.