Mjesec Mate Lovraka

Mato Lovrak, pisac, učitelj i humanist, osvojio je dječja srca lakoćom pripovijedanja i jednostavnošću opisivanja djetinjstva. Njegovom pojavom u hrvatskoj dječjoj književnosti roman postaje dominantna književna vrsta, a on nezaobilazni autor školske lektire.

Mato Lovrak rođen je 8. ožujka 1899. godine, te je povodom godišnjice njegova rođenja u školskoj knjižnici održana radionica za učenike 3.a, 3.b i 3.c razreda.

Znatiželjni učenici su sa zanimanjem poslušali zanimljivosti iz života Mate Lovraka. Oduševilo ih je saznanje da je bio učitelj po zanimanju, a iznenadio ih je podatak koliko je romana napisao. Nasmijala ih je informacija da je zbog negativne ocjene iz hrvatskoga jezika morao ponavljati razred.

Rješavajući kviz, učenici su ponovili spoznaje o romanu Vlak u snijegu. Knjižnicom je zavladalo veselje kada su zapjevali pjesmu „Kad se male ruke slože“.

Cilj je radionice da učenici shvate važnost lika i djela Mate Lovraka koji je za sobom ostavio bogatu književnu ostavštinu. Radio je s djecom te je od njih crpio inspiraciju za svoje stvaralaštvo. Naši su učenici tijekom radionice nacrtali svoje vlakove u snijegu, ali i vesele portrete omiljenoga im pisca.

Povodom obilježavanja godišnjice rođenja Mate Lovraka, učenice Kristina Dujmović, Dolores Dunković i Ana Marković (8.b) nacrtale su ilustraciju s izdanja romana Vlak u snijegu.

Maja Brajković i Silva Orešković

objavio: Jasminka Devčić   datum: 15. 3. 2022.