Zanimljiva riznica u našoj školi

U Osnovnoj školi Zrinskih i Frankopana je postavljena prva Geološka zbirka Ličko-senjske županije.

Zanimljiva riznica u našoj školi

Prva geološka zbirka LSŽ u Otočcu

Ravnateljica osnovne škole  Lucija Sekula pokazala je interes za postavljanje geološke zbirke u našoj školi, pa je u dogovoru sa Hrvatskim geološkim institutom osigurala prostor i nabavila vitrine. Hrvatski geološki institut radi volonterski tj. ove su nam geološke zbirke donirali, sami su odlazili na teren i o trošku Zavoda za geologiju Hrvatskog geološkog instituta radili  u laboratoriju kompletnu obradu uzoraka.

Tako je u našoj školi postavljena prva sistematizirana Geološka zbirka Ličko-senjske županije. Zbirka sadrži 49 geoloških uzoraka raspoređenih u 4 staklene vitrine, a od toga je 30 uzoraka doneseno s raznih nalazišnih lokaliteta u Ličko-senjskoj županiji. Ostalih 19 pokriva karakteristične uzorke stijena iz cijele Hrvatske. Dio zbirke je i geološka karta Ličko-senjske županije te prateće publikacije i brošure.

Geološka zbirka Ličko-senjske županije daje geološki presjek čitave županije, a sadrži geološke uzorke od najstarijih karbonskih stijena otprije 350 milijuna godina do današnjih vremena recentnih stijena. Također daje i presjek geološke građe cijele RH jer su dio zbirke i uzorci kojih nema u Ličko-senjskoj županiji, ali su karakteristični za geologiju Hrvatske.

Geološka zbirka će poslužiti kao dopuna u nastavi geografije, u onom dijelu gdje se govori o geologiji. Zbirka je također dostupna i za razgledavanje organiziranim skupinama učenika iz drugih  škola u županiji, potrebno je samo najaviti svoj dolazak.

objavio: Silva Orešković   datum: 2. 5. 2013.

« Svibanj 2024 »