Europski dan jezika

Ove godine obilježili smo Europski dan jezika. Učenici su udružili snage i zajedno u grupama uz pomoć učiteljica izradili plakate prevodeći pojedine izraze na većinu europskih jezika, upoznavajući zastave europskih država, tražeći mudre izreke o važnosti učenja stranih jezika, a poslali su i pisma i razglednice na njemačkom jeziku svojim vršnjacima u Dansku, Sloveniju, Slovačku, Mađarsku i Francusku.

Na inicijativu Vijeća Europe od 2001. godine 26. rujna obilježava se kao Europski dan jezika. Osnovni ciljevi Europskog dana jezika su upozoravanje javnosti na važnost učenja jezika i raznolikost raspona naučenih jezika kako bi se povećala višejezičnost i međukulturalno razumijevanje, promicanje bogate jezične i kulturne raznolikosti Europe te poticanje na cjeloživotno učenje jezika.

Evo i nekih zanimljivosti o jezicima:

• U Europi postoji oko 225 autohtonih jezika
  • Samo u Londonu govori se oko 300 jezika
  • Polovica svjetskog stanovništva je dvojezična ili višejezična
  • Jezici se odnose jedni prema drugima kao članovima obitelji. Većina europskih jezika pripada velikoj indoeuropskoj skupini
  • Najdulja europska riječ dolazi iz njemačkog jezika, a radi se o riječi Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz koja znači Zakon o prijenosu zadataka nadzora nad označavanjem govedine
  • Grčki (i tradicionalni kineski) najstariji su jezici na svijetu koji se i danas koriste
  • U većini europskih država uz materinski jezik uče se dva strana jezika u obaveznom programu, u Hrvatskoj se to još uvijek temelji na izbornosti

Kristina Špehar-Vuković i Jelena Biljan

objavio: Jasminka Devčić   datum: 2. 10. 2022.

« Svibanj 2024 »