Dana 17.11.2022. g. u našoj školi dostojanstveno smo obilježili Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

Ravnateljica Jasminka Devčić započela je govorom punim ponosa i tuge. Uslijedio je kratki povijesni film o Vukovaru koji su izradili učenici Borna Katalinić 8.a, Serena Aidone 5.c, Ema Dubravčić 6.b, Sara Matasić 6.b, Lucija Katalinić 6. b, Lana Škorić 6.b, Iris Mlinarić 6.b i Magdalena Dasović 6.b.

Ravnateljica je zatim predstavila učenice koje su pročitale kratak tekst.

Učenica Sara Matasić pročitala je kratki tekst o Vukovaru – gradu heroja.

„Vukovarska bolnica svakodnevno je napadana i razarana tijekom srpske agresije. Na bolnicu je prosječno padalo oko 70 do 80, a katkad i više od 700 granata. U bolnici su se nalazili: ranjenici, žene, djeca, nemoćni starci. Ravnateljica bolnice bila je Vesna Bosanac. Vukovarska bolnica bila je srce i svjetionik Vukovara.“

Učenica Ema Dubravčić nadovezala se na tekst o gradu heroja.

„Vukovar je pao u ruke u ruke srpskih agresora 18.studenog 1991. godine. Tijekom vukovarske ratne kalvarije ubijeno je 86 djece, 54 mlađe od 10 godina. Spašeno je deset beba rođenih tijekom opsade. Djevojčica u plavom kaputiću danas Željka Jurić Mitrović 19. studenog 1991. godine u plavom kaputiću i suzama u očima koračala je spaljenim Vukovarom.“

Učenica Lucija Katalinić pročitala je kratki tekst o našem Prozoraninu Mati Kostelcu „Maljutki“ koji je poginuo u Vukovaru kada je imao samo 23 godine.

„Dana 14.studenog 1991. poginuo je u Vukovaru na Trpinjskoj cesti u borbi sa agresorskim oklopom Mate Kostelac, zvani “Maljutka”. Pokojni Mate svoj je ratni put započeo u MUP-PU Gospić, Posebna jedinica policije Otočac, osnovnu obuku prošao u Jedinici za posebne namjene Satnija Sinac.“

„Mate je dobio nadimak – kodno ratno ime “Maljutka” iz razloga što je na Trpinjskoj cesti ( Borovo naselje ) uništio s maljutkom veliki broj tenkova JNA.“

„Ponosni smo na našeg Otočanima i na našeg Prozoranina koji počiva u miru na prozorskom groblju. Živjeti će vječno u našim uspomenama. Kada je poginuo imao je samo 23 godine.“

Učenica Lana Škorić pročitala je kratki tekst o prvoj civilnoj žrtvi u Otočcu - Marini Banić.

„Dana 24. kolovoza 1991. kada se dogodilo granatiranje Otočca poginula je 24-godišnja Marina Banić (rođena Kranjčević), tada u četvrtom mjesecu trudnoće. (Marina je poginula u žutom Fiatu 126 popularni zvan „Peglica“;. Prije nego što će ući s automobilom u portun počelo je granatiranje Otočca i jedna je granata pala uza sami automobil i usmrtila Marinu i njeno nerođeno dijete)“

Učenica Ema Dubravčić pročitala je „Priču o gradu“ Siniše Glavaševića.

„…Morate iznova graditi. Prvo, svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim, svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti. A grad, za nj ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama. Samo skriven. Da ga krvnik ne nađe. Grad - to ste vi. „

Ravnateljica se na kraju posebno zahvalila učenicima od 5. do 8. razreda koji su izradili plakate za postavljenu izložbu, te „Malim povjesničarima“ naše škole koji su od glinamola napravili prekrasne figure za ovu izložbu posvećenu ovome Danu.

Nakon kratkog programa formirala se kolona koju su za razrednu nastavu predvodili učenici Ivan Odorčić i Dorotea Majer, a za predmetnu nastavu Lukas Gomerčić i Julija Bukovac noseći hrvatsku zastavu.

Pristupite Virtualnoj izložbi te pogledajte Galeriju fotografija.

Učiteljice: Viktorija Cvitković i Danijela Orešković Gladović

Fotografska i novinarska skupina pod vodstvom učiteljice Ivane Rožić Dubravčić.

Ravnateljica Jasminka Devčić

objavio: Ivana Rožić Dubravčić   datum: 17. 11. 2022.

« Svibanj 2024 »