Obilježili smo 27. siječnja - Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

Povodom obilježavanja Međunarodnoga dana sjećanja na žrtve holokausta, učenici naše škole su bili aktivni još od jeseni kada su posadili žute šafrane.

Žuti šafrani svojom bojom i oblikom podsjećaju na žutu Davidovu zvijezdu koju su Židovi tijekom progona bili prisiljeni nositi na svojoj odjeći.

Cvjetovi šafrana simboliziraju novi život, rađanje, obnovu i mladost. U iščekivanju prvih listova i žutih cvjetova izrađivali su šafrane u tehnici origami i glinamolu, proučavali literaturu te osmišljavali plakate za izložbu postavljenu u holu.

Učenici osmog razreda na satu Povijesti su proučavali  povijesne izvore i gledali igrani film „Lea i Darija“.

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta se obilježava diljem Europe i svijeta 27. siječnja svake godine. Na taj dan 1945. godine je oslobođen zloglasni logor Auschwitz na području današnje Poljske. U Europi je za vrijeme Drugoga svjetskog rata ubijeno oko 6 milijuna Židova, od toga oko 1.5 milijun djece. Holokaust je kao najveći zločin svih vremena provodila nacistička Njemačka i njezine saveznice.

Učenjem o holokaustu na aktivan način kroz primjere iz Povijesti, učenici promiču  univerzalne ideje tolerancije, nenasilja, dobrote, ljubavi i mira.

Poruku šaljemo i svima vama uz rečenicu djevojčice Anne Frank koja je stradala u holokaustu: "Kako je divno to da nitko ne mora čekati ni trenutak da bi počeo svijet činiti boljim."

Učiteljice Danijela Orešković Gladović i Viktorija Cvitković

Kroz galeriju fotografija pogledajte učeničke radove te posjetite izložbu.

Ravnateljica Jasminka Devčić

objavio: Jasminka Devčić   datum: 27. 1. 2023.

« Svibanj 2024 »