Međunarodni dan matematike i Dan broja Pi

Dana 14. ožujka obilježava se Dan matematike i Dan broja π ( Pi). Broj π definira se kao omjer opsega i promjera kruga. Broj π je iracionalan broj što znači da ima beskonačno decimala koje se ne ponavljaju periodički. U matematičkim zadatcima broj π zamjenjujemo njegovom približnom vrijednošću koju dobijemo zaokruživanjem na određeni broj decimala.

Broj π zaokružen na dvije decimale iznosi 3.14 i upravo iz tog razloga se 14. ožujka obilježava Dan broja π. Otkrili su ga Babilonci prije više od 4000 godina. Poznati matematičar Arhimed prvi je točno procijenio vrijednost broja Pi. Do danas je poznato više od 50 trilijuna znamenki broja Pi. Obilježavanje Međunarodnog Dana matematike i Dana broja Pi  je jedna od aktivnosti koje su planirane školskim projektom u prikazu matematičkih tema.

Tom prigodom u holu škole postavljena je izložba učeničkih radova (učenika 6., 7. i 8. razreda), pod mentorstvom učiteljica  Anamari Rogić i Sandre Matasić Kostelac.

Pi narukvice i ogrlice

Učenici su izrađivali Pi narukvice i ogrlice u kojima broj kuglica iste boje odgovara svakoj znamenki broja Pi.

Tangram

Tangram je jedna od najstarija i najpoznatija matematička slagalica koja se sastoji od sedam geometrijskih likova, koji složeni čine kvadrat. Dijelovi tangrama su dva mala, jedan srednji i dva velika trokuta, jedan paralelogram i jedan kvadrat.

Pravilni mnogokuti i njihove dijagonale

Učenici sedmih razreda izrađivali su kreativni prikaz pravilnih mnogokuta i njihovih dijagonala. Rezultat njihova rada su vrlo efektni i lijepi radovi. Probajte otkriti sami o kojim se mnogokutima radi!

Spirala drugog korijena

Učenici su konstruirali spiralu drugog korijena koja se sastoji od niza pravokutnih trokuta, čije su duljine hipotenuza kvadratni korijeni prirodnih brojeva. Ovim projektnim zadatkom učenici su primijenili stečena znanja o Pitagorinom poučku, realnim brojevima te razvijali vještine praktičnog rada s geometrijskim priborom, planiranja rada te grafičkog i estetskog oblikovanja vlastitog uratka.

Učenici  su izradili i kreativni uradak koji nas podsjeća da je Dan broja Pi ujedno i datum rođenja Alberta Einsteina, preostale radove s izložbe možete pogledati u galeriji.

Ravnateljica Jasminka Devčić

objavio: Jasminka Devčić   datum: 14. 3. 2023.

« Svibanj 2024 »