Obilježavanje Međunarodnog dana tolerancije

Od 1996. godine svakog 16. studenog obilježava se Međunarodni dan tolerancije. Taj dan obilježava se kako bi se podigla svijest o važnosti poštivanja i uvažavanja različitosti.

Tolerancija označava poštivanje različitosti, tj. uvažavanje svih osoba oko nas, bez obzira na to što su oni možda različiti od nas i naših prijatelja ili se ponašaju na drugačiji način od nas. Ljudi mogu imati različita mišljenja, potjecati iz različitih krajeva, voljeti ono što mi ne volimo i ne voljeti ono što mi volimo, no to nije razlog da se prema njima ponašamo drugačije ili ih odbacujemo. Tolerancija znači ne podlijegati ljutnji, mržnji i želji da povrijedimo drugoga. Tolerantni postajemo kada drugu osobu upoznamo, a time upoznamo i njihova mišljenja, strahove i nadanja bez obzira na to razlikuju li se od naših.

Ove godine u našoj je školi, povodom Međunarodnog dana tolerancije, školska psihologinja tijekom mjeseca studenog s učenicima trećih i četvrtih razreda matične škole provela radionicu „Bogatstvo različitosti“. Učenici su na radionici imali priliku naučiti što je to tolerancija, po čemu se ljudi međusobno razlikuju, a po čemu smo svi slični te na koji način trebaju postupati prema onima koji se od njih razlikuju. Tijekom radionice svaki je učenik predstavio sebe unutar jedne puzzle te su one, uz nekoliko dodatnih sadržaja, izložene na panou u holu matične škole.

Voditelj aktivnosti: školska psihologinja Marija Salopek

Ravnateljica Jasminka Devčić

objavio: Jasminka Devčić   datum: 1. 12. 2023.