1.kolo Robolige 2014/15 u Varaždinu

Trojica učenika (Fabijan Orešković , Luka Grčević i Sebastijan Kolak) iz područne škole Ličko Lešće zajedno s mentorom Igorom Naprtom sudjelovali su na 1. Kolu Hrvatske Robolige održanom u Varaždinu 6. prosinca 2014. godine.

Učenici su zajedno s mentorom postigli zavidan uspjeh zauzevši 5. mjesto od ukupno 28. prijavljenih ekipa. Riječ je o disciplini Robo Rescue Primary A, gdje sudjeluju učenici osnovnih škola iz cijele Hrvatske.

Radi se o natjecanju robotskih kolica koja voze dvije vožnje u poligonu- Areni, gdje roboti trebaju slijediti crnu crtu na bijeloj podlozi, zaobilaziti prepreke i prelaziti preko njih, te detektirati limenku- „žrtvu“ i odgurati je u sigurno područje, tj. crno označeni dio arene.

Postignuti rezultat je posljedica rada uslijed dužeg perioda. Učenici pod vodstvom svog mentora sudjeluju već četiri godine na državnim natjecanjima iz robotike u sklopu Tehničke kulture. Prošle školske godine sudjelovali su i u P-kategoriji robotike tj. robotskom spašavanju žrtve, težoj disciplini u odnosu na H-kategoriji.

Sada smo se prijavili i na kupsko natjecanje u Varaždinu i u prvom kolu smo bili uz  bok ekipa iz Varaždina i Zagreba zauzevši peto mjesto.

Nadam se da ćete nam poželjeti daljnje dobre rezultate u drugom kolu u Dubrovniku i trećem kolu u Supetru na otoku Braču. Nakon tri kola rezultati se zbrajaju i najboljih 10 ekipa stječe pravo kvalificiranja za svjetsko prvenstvo u robotici , koje se ove godine održava u Kini.Inače ekipa iz Varaždina je pretprošle godine na svjetskom prvenstvu u Eindhovenu u Nizozemskoj zauzela prvo mjesto u ovoj istoj disciplini.

Dakle mi smo osvojili u ovom prvom kolu  540 bodova od ukupno 655 mogućih, što iznosi 82%.

Robotika je u svakom slučaju nositeljica razvoja i prosperiteta današnje civilizacije i mogućnost boljeg života pojedin(a)ca i cijelih zajednica.

Ovdje je tablica s bodovima i sa pozicijama i gdje je uočljiva naša ekipa "Robo Otočac".

Za one koje sve zanima više, tu je poveznica tj. link, pa mogu da vide kako je to bilo u Varaždinu i da osjete dio atmosfere.

objavio: Ivana Rožić Dubravčić Igor Naprta   datum: 15. 1. 2015.

« Svibanj 2024 »