Svjetski tjedan Svemira (World Space Week)

Svjetski tjedan Svemira (World Space Week) je manifestacija koja se obilježava svake godine u razdoblju od 4. do 10. listopada.

U našoj školi će se obilježiti predavanjem koje će se održati 3.10.2016. u PŠ Ličko Lešće (2. i 3.sat) i MŠ Otočac (5. i 6. sat).

Predavanje na temu Međunarodna svemirska stanica (International Space Station (ISS)) , održat će predstavnik World Space Week Asocijacija (WSWA), gospodin Goran Nikolašević.

Svjetski tjedan Svemira (World Space Week) je manifestacija koju je 1999. godine Generalna skupština Ujedinjenih naroda odlučila  obilježavati svake godine u razdoblju od 4. do 10. listopada. Ovi se datumi simbolično odnose na dva značajna događaja,  lansiranje prvoga satelita u povijesti čovječanstva, Sputnika 1, koje se dogodilo 4. listopada 1957. godine, te potpisivanje Povelje o miroljubivom korištenju Svemira dana 10. listopada 1967. godine. World Space Week Asocijacija koordinira obilježavanje Svjetskog tjedna Svemira u svijetu pod upravom Ureda za poslove Svemira Ujedinjenih naroda (UN OOSA) koji se nalazi u Beču.

Tijekom obilježavanja Tjedna Svemira diljem svijeta se odvijaju manifestacije kojima se educira javnost o korisnosti svemirskih istraživanja te se kod mladih ljudi potiče ljubav prema znanosti, tehnologiji, inženjeringu i matematici.
Veliko je zadovoljstvo reći kako i naša škola sudjeluje u obilježavanju Svjetskog tjedna Svemira već treću godinu zaredom.

Učenici PŠ Ličko Lešće su sudjelovali i na europskom natjecanju djece i mladih u istraživanju svemira koji je organizirala EU  Odysseus II contest gdje je učenik Ivan Rubčić osvojio 1. mjesto.

Zahvaljujući Ivanu, čiji je crtež obišao cijeli svijet, u našu školu dolazi predstavnik World Space Week Asocijacija (WSWA) , gospodin Goran Nikolašević koji će Ivanu uručiti nagradu i diplomu, a našim učenicima u PŠ Ličko Lešće i Matičnoj školi održati predavanje na temu Međunarodna svemirska stanica (International Space Station (ISS).

Ovo je veliko postignuće koje može nadahnuti sve naše učenike i nastavnike te ih potaknuti na daljnje sudjelovanje u ovom, ali i drugim natječajima i projektima.

Priloženi dokumenti:
Me_unarodna_svemirska_stanica_ISS.ppt (1.25 MB)

objavio: Ines Marković   datum: 27. 9. 2016.

« Listopad 2017 »

20.10.2017. 09:14
Webinar: The Sound of Music: How Music Can Save Your Mortal Learner's Soul
U ponedjeljak, 23. listopada 2017. godine od 19 do 20 sati Hrvatsko udruženje profesora engleskog jezika u suradnji s CARNetom održat će webinar pod nazivom The Sound of Music: How Music Can Save Your Mortal Learner's Soul.

19.10.2017. 15:36
Održana 24. CENTR Marketing radionica
CARNet je 12. i 13. listopada 2017. godine bio domaćin 24. CENTR (Council of European National Top Level Domain Registries) marketing radionice na kojoj su sudjelovali predstavnici nacionalnih registara iz Europe i svijeta.