Svjetski tjedan Svemira (World Space Week)

Svjetski tjedan Svemira (World Space Week) je manifestacija koja se obilježava svake godine u razdoblju od 4. do 10. listopada.

U našoj školi će se obilježiti predavanjem koje će se održati 3.10.2016. u PŠ Ličko Lešće (2. i 3.sat) i MŠ Otočac (5. i 6. sat).

Predavanje na temu Međunarodna svemirska stanica (International Space Station (ISS)) , održat će predstavnik World Space Week Asocijacija (WSWA), gospodin Goran Nikolašević.

Svjetski tjedan Svemira (World Space Week) je manifestacija koju je 1999. godine Generalna skupština Ujedinjenih naroda odlučila  obilježavati svake godine u razdoblju od 4. do 10. listopada. Ovi se datumi simbolično odnose na dva značajna događaja,  lansiranje prvoga satelita u povijesti čovječanstva, Sputnika 1, koje se dogodilo 4. listopada 1957. godine, te potpisivanje Povelje o miroljubivom korištenju Svemira dana 10. listopada 1967. godine. World Space Week Asocijacija koordinira obilježavanje Svjetskog tjedna Svemira u svijetu pod upravom Ureda za poslove Svemira Ujedinjenih naroda (UN OOSA) koji se nalazi u Beču.

Tijekom obilježavanja Tjedna Svemira diljem svijeta se odvijaju manifestacije kojima se educira javnost o korisnosti svemirskih istraživanja te se kod mladih ljudi potiče ljubav prema znanosti, tehnologiji, inženjeringu i matematici.
Veliko je zadovoljstvo reći kako i naša škola sudjeluje u obilježavanju Svjetskog tjedna Svemira već treću godinu zaredom.

Učenici PŠ Ličko Lešće su sudjelovali i na europskom natjecanju djece i mladih u istraživanju svemira koji je organizirala EU  Odysseus II contest gdje je učenik Ivan Rubčić osvojio 1. mjesto.

Zahvaljujući Ivanu, čiji je crtež obišao cijeli svijet, u našu školu dolazi predstavnik World Space Week Asocijacija (WSWA) , gospodin Goran Nikolašević koji će Ivanu uručiti nagradu i diplomu, a našim učenicima u PŠ Ličko Lešće i Matičnoj školi održati predavanje na temu Međunarodna svemirska stanica (International Space Station (ISS).

Ovo je veliko postignuće koje može nadahnuti sve naše učenike i nastavnike te ih potaknuti na daljnje sudjelovanje u ovom, ali i drugim natječajima i projektima.

Priloženi dokumenti:
Me_unarodna_svemirska_stanica_ISS.ppt (1.25 MB)

objavio: Ines Marković   datum: 27. 9. 2016.

« Kolovoz 2017 »

02.08.2017. 12:50
Poziv na prethodno savjetovanje sa zainteresiranim gospodarskim subjektima
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNet priprema provedbu postupka javne nabave za „Nabavu visokodostupnog sustava za upravljanje API pozivima u pilot projektu “e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)”.

10.07.2017. 13:05
Ministrica Divjak dala podršku projektu e-Škole
Zahvaljujući pilot projektu „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“, 151 škola će od jeseni biti spremna za primjenu modernijeg poučavanja koje će obilovati novim sadržajima i mogućnostima, rečeno je danas na predstavljanju dosadašnjih rezultata ovog projekta kojeg provodi Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet.