Školski projekt – proizvodnja nevenove masti i čaja

PŠ Hrvatsko Polje - Projektno učenje učenicima je zanimljivo i korisno. Na taj način razvijaju se i jačaju određene osobine, posvećuje se pozornost timskom i grupnom radu te jača vlastita poduzetnost. Učenici na praktičan način stječu nova znanja i vještine. Jedan od projekata koji se učenicama naše škole pokazao zanimljivim je proizvodnja domaće nevenove masti i čaja od nevena.

U jesenskom periodu godine iskoristili smo blagodati prirode i u sklopu izvannastavne cvjećarske skupine od cvijeta nevena napravili domaću nevenovu mast i čaj . Na taj način učenice su spoznale kako je priroda izvor života i nudi zdravlje. Za velik broj bolesti u prirodi ima lijeka. Nevenova mast lijek je za kožu i rane. Čaj služi za piće te unutarnja i vanjska ispiranja. Liječi najčešće želučane bolesti, bolesti jetre, mokraćnih kanala i žuči.

Ovaj projekt je trajao duži vremenski period. Obuhvaćao je sadnju cvijeta nevena u lipnju, branje i pripremu nevena za proizvodnju masti i sušenje za čaj u listopadu i sam proces proizvodnje masti koji je trajao dva dana u listopadu.

1. DAN

Pripremili smo cvijet nevena za preradu. Iskidali smo dio latica cvijeta za čaj, a dio za mast. Latice pripremljene za proizvodnju čaja ostavili smo da se osuše, a za proizvodnju masti latice smo umiješali u otopljenu svinjsku mast i lagano popržili dok nisu uvenule. Ostavili smo da odstoji jedan dan.

2. DAN

Nakon jednog dana stajanja, pripremljenu smjesu masti i latica cvijeta nevena ponovno smo zagrijali, uz dodatak ružmarina za ugodniji miris, i kroz gazu procijedili u male staklene posudice. Dio staklenki smo ponijeli svojim ukućanima, a dio čuvamo na hladnom mjestu u školi.

objavio: Mateja Posavi   datum: 1. 11. 2016.

« Siječanj 2018 »

22.01.2018. 10:40
Novo CARNET-ovo natjecanje: „Lektira na pozornici robotskog kazališta“
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET pokreće novo natjecanje pod nazivom „Lektira na pozornici robotskog kazališta“ namijenjeno svim osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj.

19.01.2018. 10:22
Webinar: Going Mobile - promjena termina održavanja webinara
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET u suradnji s HUPE i TESOL EVO ICT4ELT organizira webinar pod nazivom „Going mobile“. Zbog spriječenosti predavača, webinar koji se trebao održati u utorak, 23. siječnja bit će održan u nedjelju, 21. siječnja 2018. godine od 15 do 16 sati, a vodit će ga profesor Jose Antonio da Silva i profesorica Marijana Smolčec.