Svjetski dan voda 22. ožujka 2017. Otpadne vode – očuvanje voda

Opća skupština UN-a je odlučila da se 22. ožujak svake godine obilježi kao Svjetski dan voda i da se na taj dan, diljem svijeta, posebno skrene pozornost na probleme vezane za vodu i vodne resurse. Eko grupa naše Škole se uključila u obilježavanje svjetskog dana voda!

Donosimo vam nekoliko zanimljivosti o vodi:

Svakog dana prosječno kućanstvo razvijenog svijeta potroši oko 50 litara vode samo na ispiranje wc-a, a jedan od šest ljudi na Zemlji nema dnevnih 20 litara osigurane svježe vode.

Svakodnevno od posljedica nedostatka vode umire 3.800 djece. Prema procjenama više od jedne milijarde ljudi nema pristup pitkoj vodi, a oko dvije i pol milijarde ljudi živi bez osnovnih sanitarnih uvjeta. I zato štedimo i poštujmo vodu!

Voda je najrasprostranjenija tvar u prirodi, a i na internetu, jer ako upišete na Google tražilici – voda – pokaže se oko 71 milijun rezultata.

Kada bi čitava planeta mogla stati u 10 čaša, 3 čaše bi bile ispunjene zemljom, a preostalih 7 čaša bi ispunjavala voda.

Zapanjujuća činjenica  jest da voda čini više od 70% našeg tijela. Ta voda se mora obnoviti svakih pet do deste dana.

Uz kisik, voda je jedan od najvažnijih elementa na zemlji za održavanje života.

Za sve što tijelo čini, potrebna mu je voda. Voda izgrađuje, regulira, prenosi, čisti i pomaže hraniti svaki pojedini dio tijela. Voda čini 92% krvi i 98% crijevnih i želučanih sokova i sline.

Agua, eau, ilma, su, vanduo, vesi, vand, vann, vatten, viz, water, wasser, samo su neki od europskih naziva za jednu i jedinu vodu!!!

Pogledajte naše plakate o prirodi i vodi u holu škole, a na mrežnim stranicama škole pogledajte kratki film o očuvanju naše lijepe rijeke Gacke od zagađenja koji su pripremili učenici 7.c!

Vaša Eko grupa

Priloženi dokumenti:
EKO_prica_7.c.mp4 (24.31 MB)

objavio: Dario Košćak   datum: 22. 3. 2017.

« Lipanj 2017 »

20.06.2017. 12:51
CARNet donirao sustav za praćenje kakvoće zraka Tehničkoj školi u Sisku
Tijekom dana mnogi od nas većinu vremena provode u zatvorenom prostoru – kod kuće, na poslu ili u školi. Kakvoća zraka koji udišemo u zatvorenom prostoru ima izravan utjecaj na naše zdravlje, a loša kakvoća zraka u zatvorenom prostoru može štetiti osjetljivim skupinama stanovništva u koje spadaju i djeca.

20.06.2017. 11:02
Poziv na prethodno savjetovanje sa zainteresiranim gospodarskim subjektima
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNet priprema provedbu postupka javne nabave za „Nabavu opreme za regionalne obrazovne centre u okviru projekta “e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)” i „Nabavu visokodostupnog sustava za pohranu i analizu strukturiranih i nestrukturiranih podataka u okviru projekta “e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)”.