Ekskurzija u Dubrovnik

Učenici 8.a i 8.b razreda, u utorak 6. travnja 2017., krenuli su na putovanje koje su s nestrpljenjem dugo iščekivali – ekskurziju. Sa svojim profesoricama, vodičem  te vozačem  u ranim jutarnjim satima i s velikim osmjehom na licu krenuli su do najvažnijeg povijesno-turističkog središta Hrvatske, a to je Dubrovnik.

Ipak prva destinacija na putu prema Dubrovniku bio je Split. U Splitu nas je dočekao turistički vodič s kojim smo posjetili Dioklecijanovu palaču koja je jedno od najbolje sačuvanih spomenika rimskog graditeljstva na svijetu. Učenici su se prisjetili da je palaču sagradio car Dioklecijan krajem 3. stoljeća, uvidjeli kako je živio car i stanovnici palače, kao i čemu su služili podrumi palače. Sljedeća destinacija bila je Makarska. Prošetali su središtem grada  do najvećeg gradskog trga – Trga Andrije Kačića Miošića, pisca najčitanije knjige u Dalmaciji poslije Biblije, a to je „Razgovor ugodni naroda slovinskog.“ Nakon kraćeg razgleda krenuli smo starom magistralom prema Dubrovniku. Kaže se da su na putu od Makarske prema Dubrovniku najljepše plaže i zaista smo se u to uvjerili.

U Dubrovniku nas je dočekao  vodič te smo  krenuli u obilazak grada. Učenici su bili oduševljeni obilaskom povijesno-umjetničke jezgre grada te pričom o Dubrovačkoj Republici. U 15. i 16. stoljeću Dubrovnik je bio na vrhuncu moći te se ubrajao među najrazvijenije zemlje tadašnjeg svijeta. Prošetali smo Stradunom, razgledali Veliku i Malu Onofrijevu česmu, Orlandov stup, Gradski zvonik, Dubrovačku katedralu–posvećenu Uznesenju Blažene Djevice Marije. Nakon razgledavanja, učenici su večerali i otišli na spavanje u Hostel 365  koji se nalazi udaljen samo 1,5 kilometar od stare jezgre Dubrovnika. Drugi dan nakon doručka učenici su posjetili Dubrovačke gradske zidine koje su građene od 13. do 17. stoljeća za potrebe obrane i zaštite, a duge su 1940 metara, stoga nas ne čudi što se Dubrovnik smatra jednim od najljepših europskih gradova te što ga svake godine posjeti stotine tisuća turista širom svijeta. Nakon razgleda zidina učenici su imali malo slobodnog vremena  do ručka. Nakon ručka posjetili smo otok Lokrum udaljen samo deset minuta od Dubrovnika. Nakon što nam je gospođa Ruža ispričala legendu o  „benediktinskoj kletvi“, krenuli smo u razgledavanje. Lokrum je zaštićen kao Posebni rezervat šumske vegetacije 1976. godine. Očarao nas je botanički vrt  sa raznim vrstama eukaliptusa i kaktusa.  Na Lokrumu se nalazi malo jezero – „Mrtvo more“ u kojem su se  učenici kupali, a poneki su vrijeme proveli šetajući i razgledavajući ljepote koje taj mali otok nudi. Nakon Lokruma ponovno smo prošetali Stradunom te smo se popeli na tvrđavu Lovrijenac poznatu pod nazivom Gibraltar Dubrovnika. Ona ujedno predstavlja i simbol otpora Mletačkoj Republici. Posjetili smo i Knežev dvor te vidjeli jedan mali zagušljivi zatvor, kao i cijeli knežev dvor: sobe i prostorije. Posjetili smo ljekarnu Male braće, a to je ujedno i jedna od najstarijih europskih ljekarna osnovana daleke 1317. godine koja radi i danas.

Treći dan naše ekskurzije posjetili smo Cavtat.  U Cavtatu je rođen Vlaho Bukovac, jedan od naših najpoznatijih slikara, kao i hrvatski političar Frano Supilo. Posjetili smo mauzolej obitelji Račić na groblju sv. Roka, remek djela poznatog kipara Ivana Meštrovića. Nakon kraćeg razgleda i finog ručka cijelo poslijepodne smo se kupali, sunčali i igrali odbojku. U večernjim satima vratili smo se u hostel, večerali te proslavili rođendan našeg Dominika. Posljednji dan naše ekskurzije proveli smo na otoku Korčuli. Tamo nas je dočekao turistički vodič te nam pokazao najznačajnije povijesne znamenitosti Korčule. Učenici su vidjeli katedralu Svetoga Marka koja je građena u renesansno-gotičkom stilu. Sjeverno do crkve Svetoga Marka smještena je i kuća koja je pripadala obitelji Polo i za koju se vjeruje da je u njoj rođen poznati trgovac i svjetski putnik Marko Polo.  Posjetili smo muzej „Marka Pola“ te smo zaronili u život prvog svjetskog putnika. Nakon razgledavanja učenici su imali slobodnog vremena do povratka kući. Neki su vrijeme iskoristili šetajući ulicama koje su izgrađene po principu riblje kosti kako bi zrak mogao slobodno cirkulirati te je u njima i za vrijeme najvećih vrućina bila ugodna temperatura.

Sretni, zadovoljni i puni dojmova vratili smo se u naš Otočac oko 23:00.

Viktorija Cvitković i Martina Kostelac

objavio: Administrator   datum: 12. 9. 2017.