ČITANJEM DO ZVIJEZDA

12. sezona  Nacionalnog projekta za poticanje čitanja

i promicanje kulture čitanja

Naša škola se i ove godine prijavila na natjecanje u znanju i kreativnosti „Čitanjem do zvijezda“ za osnovne škole.

12. sezona  Nacionalnog projekta za poticanje čitanja

i promicanje kulture čitanja

Naša škola se i ove godine prijavila na natjecanje u znanju i kreativnosti „Čitanjem do zvijezda“ za osnovne škole.

Natjecanje ima tri razine: školsku, županijsku i državnu.

Na školsko natjecanje prijavilo se 10 učenika.

Tema ovogodišnjeg natjecanja glasi: „U svijetu knjiga“.

Odabrani naslovi su sljedeći:

1. Miris knjige, Jadranka Klepac
  2. Matilda, Roald Dahl
  3. Demon školske knjižnice, Morea Banićević
  4. Tom Gates: Svjetski dan knjige: Najbolji u povijesti (dosad), Liz Pichon

M i r i s  k n j i g e

Jadranka Klepac

Knjiga o djevojčici koja je istinska zaljubljenica u čitanje i pisanje romana, dnevnika i priča. Upoznajte Danu, kroničnog knjigofila, u romanu Miris knjige Jadranke Klepac!

U romanu Miris knjige pratimo glavnu junakinju, misaonu i senzibilnu djevojčicu Danu u maštovitoj i uzbudljivoj tinejdžerskoj pustolovini u kojoj se vješto isprepleću stvarni događaji s fiktivnima koje je Dana izmaštala za svoj roman.

M a t i l d a

Roald Dahl

Matilda je darovita i vrlo znatiželjna djevojčica. Živi s roditeljima i bratom, koji uopće ne mare za nju, još manje primjećujući njezine sposobnosti i interese. Otac joj je pokvareni preprodavač rabljenih automobila, a majka dane provodi igrajući tombolu. Matilda u svojoj obitelji ne pronalazi svoj mjesto, jako je usamljena i vrlo brzo otkriva knjige i činjenicu da je one odvode u neke druge, puno ljepše svjetove  s raznim likovima i junacima, te da uz knjige može puno toga naučiti. Jednoga dana Matilda krene u školu (puno kasnije od svojih vršnjaka jer su je roditelji zaboravili upisati) i upozna dvije potpuno različite osobe. Groznu ravnateljicu, gospođicu Grozobrad koja svim učenicima zagorčava život, i divnu, nježnu učiteljicu Slatkić koja postaje Matildina potpora. Ubrzo Matilda otkrije svoje talente i njen život se polako promijeni.

Demon školske knjižnice

Morea Banićević

Napeti avanturističko-fantastični roman za mlade riječke autorice priča je o šesteročlanoj skupini dvanaestogodišnjih prijatelja (četiri dječaka i dvije djevojčice) koji provode svoje dane uobičajeno, sve dok jedan od dječaka ne dobije kaznenu zadaću u kojoj mora opisati lik iz zadane knjige. Dječak u knjizi nailazi na olovkom ispisanu poruku koja se zagonetno pojavljuje čim ju obriše. Kako bi riješili zagonetku, naši se junaci moraju suočiti s demonima i nadnaravnim bićima u svijetu za koji nisu ni sanjali da postoji, a i sa svojim strahovima i strepnjama.

Tom Gates : Svjetski dan knjige: Najbolji u povijesti (dosad)

Liz Pichon

Cijela Tomova škola sudjeluje u obilježavanju tjedna knjige. Svi su veseliji nego obično, naročito jer se mogu maskirati u omiljeni lik iz knjige. Tom priprema kostim jer će u Povorci knjiga najbolji kostimi osvojiti nagradu. Uz sve to mijenjati će se i za knjige na velikoj razmjeni knjiga. Bit će KNJIGASTIČNO. Posebno izdanje knjige duhovitog i popularnog serijala o dječaku Tomu Gatesu objavljeno je povodom Svjetskog dana knjige.

Čitanje je zakon! :)

Silva Orešković, mag.bibl.

Maja Brajković, mag.bibl.

objavio: Silva Orešković   datum: 5. 10. 2020.