VUKOVAR KROZ PRIČE SINIŠE GLAVAŠEVIĆA

Godinu 1991. obilježila je hladna i tmurna jesen. U opkoljenom Vukovaru, pod kišom granata, Siniša Glavašević, književnik i novinar, pisao je priče o rodnome gradu.

VUKOVAR KROZ PRIČE SINIŠE GLAVAŠEVIĆA

Godinu 1991. obilježila je hladna i tmurna jesen. U opkoljenom Vukovaru, pod kišom granata, Siniša Glavašević, književnik i novinar, pisao je priče o rodnome gradu. Njegov je glas svakodnevno putem Hrvatskog radija – Radio Vukovara javnost izvještavao o situaciji u Vukovaru. Kao trajnu uspomenu svijetu i svojem gradu ostavio je priče satkane od ljubavi i tuge.

Priče iz Vukovara Siniše Glavaševića posmrtno su objavljene 1992. godine u izdanju Matice hrvatske. Zbirka sadrži 24 priče i 8 ratnih izvješća. Prevedene su na njemački i engleski jezik. Glavašević je priče čitao putem radija stanovnicima Vukovara. Svaka od njih napisana je jezikom topline i pokušaj je jednog čovjeka da svoj grad zauvijek sačuva u riječima.

Godine 2019. Priče iz Vukovara su uvrštene na popis djela za cjelovito čitanje u osmom razredu, a iste ih je godine Matica hrvatska objavila u četvrtom izdanju.

18. studenog u Republici Hrvatskoj obilježava se Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, a tim povodom navratite u školsku knjižnicu i pročitajte Priče iz Vukovara.

Život je mnogo sitnih tajnih pogleda, nekih valjkastih šaputanja koja s južnim vjetrovima nužno nose i dodire; život je more puno pjene koja se razgrađuje i iznova stvara ljubeći nepredvidivost obale; život je nebeska snaga koja stvara; život je najljepša bajka u kojoj ima nemani i zvijeri, ali koje pobjeđuju mali ljudi, patuljci; život su boli i radost istodobno; život su koraljni otoci i do njih se dolazi samo jednim putem.”  (Priča o životu, Siniša Glavašević)

Školske knjižničarke: Maja Brajković, mag.bibl.

Silva Orešković, mag.bibl.

objavio: Maja Brajković   datum: 9. 11. 2020.