MEĐUNARODNI DAN DJECE

Međunarodni dan djece (3. listopada) središnji je događaj koji je uvod u dane kada smo posvećeni djeci, ali ih i educiramo o njihovim pravima i obvezama. Taj se dan obilježava i rođendan UN-ove Konvencije o pravima djeteta.

„Duša se liječi vremenom provedenim s djecom.“ citat je ruskog književnika Fjodora Mihajloviča Dostojevskog. Njegove nas riječi upućuju na smisao života, a to su djeca. Bez njihovog smijeha ulice, škole i trgovi bili bi pusti. Da bismo se podsjetili koliko su djeca važna, posvećen im je Dječji tjedan koji ove godine započinje 4. listopada, a traje do 10. listopada.

U pojedinim dijelovima svijeta djeca zbog društvenih, političkih ili gospodarskih okolnosti nemaju bezbrižno djetinjstvo. Jedan od ciljeva Međunarodnog dana djeca, ali i Dječjeg tjedna je razvijati svijest o važnosti prava djece koje propisuje Konvencija. U vrtlogu svakodnevnih događaja zaboravlja se da su djeci najveća radost sigurno okruženje i ljubav koja im se pruža. To je ono što utječe na njihovu osobnost i čini ih samopouzdanim ljudima sposobnima za daljnji život. Hranimo ih ljubavlju, pjesmama, najljepšim pričama, a oni neka nas svojim radosnim osmijesima vrate u čaroliju djetinjstva!

„Kad čovjek bolje razmisli, djeca su još jedino dobro koje je čovječanstvu ostalo.“

(Siniša Glavašević, Priča za roditelje)

Školske knjižničarke, Maja Brajković i Silva Orešković

objavio: Maja Brajković   datum: 29. 9. 2021.