Nacionalni kviz za poticanje čitanja

Početkom 2023. godine Republika Hrvatska je zbog ulaska u schengenski prostor postala područje bez postojanja graničnih kontrola, a našim je građanima omogućeno lakše kretanje ostalim zemljama Europske unije. Iz navedenoga je razloga ovogodišnja manifestacija Mjeseca hrvatske knjige, pod nazivom Književnost bez granica!, posvećena prevoditeljima, odnosno književnom prevođenju. Na taj se način želi ukazati na važnost prevoditelja koji omogućuju da pisci svojim djelima postanu lako dostupni u svim dijelovima svijeta, a književnost predstaviti područjem bez ograničenja kao što su granice.

Središnji program manifestacije Mjesec hrvatske knjige je Nacionalni kviz za poticanje čitanja koji nosi naziv Pronađeni u prijevodu. Ovogodišnjim Kvizom predstavljene su tri knjige: Alexander von Humboldt, Nahoče iz Wammerswalda i Tajni vrt.

Kviz će se provoditi u razdoblju od 11. rujna do 25. listopada 2023. godine. Sudionicima će se predstaviti tri knjige, a osobito će se pozornost svratiti na hrvatske prevoditelje, odnosno važnu ulogu koju prijevod ima za čitanje.

Učenice Karla Orešković (8.a), Magdalena Dujmović i Petra Rudelić (8.b), Sara Draženović, Katarina Jerbić, Dorotea Majer i Eva Mravinac (5.a) pristupile su rješavanju Kviza u školskoj knjižnici za koji su se pripremale uz pomoć školskih knjižničarki Maje Brajković i Silve Orešković te učiteljice Hrvatskoga jezika Josipe Maras.

S nestrpljenjem čekamo rezultate (koji će biti objavljeni do 3. studenog 2023. godine), a našim učenicama zahvaljujemo na sudjelovanju!

objavio: Maja Brajković   datum: 11. 9. 2023.