Valentinovo u školskoj knjižnici

Dana 14. veljače diljem svijeta se obilježava Dan zaljubljenih, poznatiji kao Valentinovo. Ljubav je bila inspiracija mnogim književnicima, slikarima, skladateljima, stoga je postala i povod za održavanje radionice u školskoj knjižnici.

Što je ljubav? Kako se slavi Dan zaljubljenih? Kada se krenulo obilježavati Valentinovo? Na ta su pitanja nastojali odgovoriti učenici 5.c razreda koji su prisustvovali radionici. Njihovi su odgovori bili raznoliki, a u uvodnom dijelu radionice saznali su kakva je bila povijest obilježavanja Valentinova te kako je ono povezano sa svecem po kojemu je i dobilo ime. Također, učenici su saznali zanimljivosti o Danu zaljubljenih, ali i načine na koje se slavi diljem svijeta.

Dan koji slavi ljubav ne može proći bez stihova, stoga je učenicima pročitana pjesma Luke Paljetka Ljubav do ušiju koja im se posebno svidjela, te ih nasmijala. Podatak da Skandinavci na Valentinovo šalju prijateljima čestitke im je bio poticaj da ih napišu jedni drugima. S velikom su ih radošću podijelili, a svaka primljena čestitka izazvala je osmijeh na licu onoga koji ju je primio.  Na taj su način učenici spoznali vrijednost prijateljstva te da je lijepa riječ jedan od poklona koji nas najviše može razveseliti.

Kraj radionice označio je razgovor o tome kako ljubav treba slaviti svaki dan, odnosno da se malim znacima pažnje voljenim osobama može dati do znanja koliko nam znače. Cilj je radionice osvijestiti učenike da je ljubav povezana s poštovanjem i tolerancijom, kao i međusobnim uvažavanjem.

Prostor školske knjižnice je prigodno ukrašen plakatima koje su povodom obilježavanja Valentinova izradile učenice Ema Marković (7.c), Aneta Francetić i Tena Bakarić (8.a).

Plakat učenice Eme Marković (7.c)  Plakat učenica Anete Francetić i Tene Bakarić (8.a)

Najveća stvar koju ćete ikada naučiti je voljeti i biti voljen.”

Maja Brajković i Silva Orešković

objavio: Maja Brajković   datum: 14. 2. 2024.