Svjetski dan čitanja naglas

Godine 2007. američka spisateljica Pam Allyn utemeljila je neprofitnu organizaciju LitWord (Pričosvijet) u sklopu koje je osmišljen projekt Svjetski dan čitanja naglas. Obilježava se svake prve srijede u veljači s ciljem uvježbavanja čitanja naglas, ali i razvijanjem jezičnih vještina.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana čitanja naglas u školskoj je knjižnici oragnizirana radionica za učenike 3. b razreda. Tematski je radionica bila usmjerena na basnu, jednu od kraćih proznih vrsta. U uvodnom dijelu radionice učenici su proširili svoje znanje o basni te naveli koje su čitali. Posebno im je zanimljiva bila spoznaja da su likovi u njima životinje, a kao takvi su nositelji ljudskih osobina.

U središnjem dijelu radionice školske su knjižničarke čitale odabrane basne (Lisica i gavran, Lisica i roda, Lav i miš). Učenici su na temelju pročitanih basni uočavali obilježja navedene vrste te koje ljudske osobine imaju životinje. Nakon toga knjižničarke su ih podijelile u skupine te su rješavali križaljke, a na taj su način pokazali svoje znanje o basnama, osobito onima koje sui m pročitane. Natjecateljski duh nije izostao te su se sve skupine borile kako bi pokazale usvojeno znanje.

Održanom radionicom nastojalo se učenicima ukazati na važnost čitanja naglas. Njime se usvajaju vještine slušanja, razvijaju se čitateljske navike te se obogaćuje rječnik i poboljšava koncentracija.

objavio: Maja Brajković   datum: 15. 2. 2024.