Aktivnosti u Godini čitanja

Godina 2021. je na prijedlog Ministrastva kulture i medija proglašena Godinom čitanja. Slogan manifestacije je “Čitajmo da ne ostanemo bez riječi”. Kroz razne aktivnosti nastojala se isticati važnost čitanja koje utječe na ljudsko zdravlje, potiče razvoj kreativnosti i kritičkoga mišljenja, obogaćuje rječnik, opismjenjuje te njime razvijamo opću kulturu.

U aktivnostima tijekom Godine čitanja sudjelovali su i učenici Osnovne škole Zrinskih i Frankopana Otočac. U školskoj su knjižnici održane radionice kojima se učenike nastojalo potaknuti na čitanje u slobodno vrijeme.

Učenici trećega i četvrtoga razreda su se na radionici Hrvatska bajkovnica upoznali s obilježjima bajke kao književne vrste. Čitajući bajke iz hrvatskih krajeva, spoznali su koje su one značenje imale u odrastanju generacija. Radionica je učenike potaknula na kreativnost te su nastala dječja umjetnička djela utemeljena na čitanju bajki. U sklopu radionice Hrvatska bajkovnica učenicima drugoga razreda pročitana je Božićna bajka Nade Iveljić. Izražavajući dojmove o bajci, učenici su poželjeli prepričati svoje omiljene bajke te se likovno izraziti.

Što je blackout poezija? Koja su njezina obilježja? Kako nastaje? Na ta smo pitanja nastojali odgovoriti učenicima osmoga razreda na radionici Blackout poezija. Cilj radionice je bio potaknuti učenike na čitanje, ali i stvaranje poezije na jedan novi, drugačiji i zanimljiviji način. Nakon čitanja pjesama, učenici su na temelju postojećih tesktova zacrnili suvišno i otkrili poetično. Rezultat su bile njihove autorske pjesme! Ponosni smo što su blackout pjesme učenica Petre Malčić i Lare Bićanić objavljene na stranicama Modre laste (http://os-zrinskihifrankopana-otocac.skole.hr/knjiznica/aktivnosti?news_hk=5829&news_id=2203&mshow=1834#mod_news

Godina čitanja je stvorila jedinstvenu priliku da se čitanje poveže s pisanjem. Te dvije aktivnosti su neodvojive. Što više čitamo, s više riječi raspolažemo! Na radionici Dječja priča učenici sedmoga razreda svladali su umijeće pisanja vlastite priče. Priču naslova Zagonetna poruka napisali su tako što su podijeljeni po skupinama pisali odvojene dijelove. Nakon pisanja, svaka je skupina pročitala svoj dio te je nastala jedinstvena kriminalistička priča koju  sedmaši poklanjaju na čitanje svim djelatnicima i učenicima škole. Priča ima i svoju naslovnicu koju je ilustrirala učenica Tena Bakarić (6.a), a može se pročitati na mrežnim stranicama školske knjižnice (http://os-zrinskihifrankopana-otocac.skole.hr/knjiznica/aktivnosti?news_hk=5829&news_id=2214&mshow=1834#mod_news).

Gdje ste stali? naziv je radionice na kojoj su učenici petoga razreda izrađivali straničnike. Školske knjižničarke su ih upoznale s važnošću korištenja straničnika tijekom čitanja, a nakon toga su kreativne dječje ruke krenule u izradu istih. Nastali su šareni straničnici koji su uljepšali prostor školske knjižnice, a učenicima se približila aktivnost čitanja iz nove, zanimljivije perspektive.   http://os-zrinskihifrankopana-otocac.skole.hr/knjiznica/aktivnosti?news_hk=5829&news_id=2220&mshow=1834#mod_news

Kako bi potaknule razvoj svijesti o važnosti čitanja u svakodnevnome životu, školske su knjižničarke na svojim mrežnim stranicama tijekom Godine čitanja objavljivale preporuke za čitanje u slobodno vrijeme (http://os-zrinskihifrankopana-otocac.skole.hr/knjiznica/casopisi).

Čitajmo da ne ostanemo bez riječi.”

Maja Brajković i Silva Orešković

objavio: Maja Brajković   datum: 15. 12. 2021.

Kviz za učenike 3. razreda- GODINA U ZNAKU ŠEGRTA HLAPIĆA

Dana 9.travnja 2013.god. (utorak) u 12,30 sati u školskoj knjižnici održat će  se Kviz za poticanje čitanja.

U kvizu će sudjelovati učenici 3.a i 3.b razreda naše škole.

Ove godine će se navršiti stotinu godina od prvog objavljivanja dječjeg romana „Čudnovate zgode šegrta Hlapića“ hrvatske književnice Ivane Brlić-Mažuranić,pa ćemo ovim kvizom i obilježiti taj značajan događaj - 100. rođendan prvog hrvatskog dječjeg pustolovnog romana!!!

Dakle,tema kviza je djelo ČUDNOVATE  ZGODE  ŠEGRTA  HLAPIĆA, Ivane Brlić-Mažuranić.

Silva Orešković,prof. i mag.bibl.

Učenici 3.a i 3.b razreda  su nas oduševili svojim odgovorima na kvizu "Čudnovate zgode šegrta Hlapića".

Odgovarali su brzo i točno. S malom  razlikom u  bodovima  pobjedili su učenici 3.b razreda.

Učenici su nagrađeni knjigama koje će ih sjećati na sudjelovanju u Kvizu za poticanje čitanja.

Čestitamo učenicima 3.b razreda i zahvaljujemo se učiteljima Davoru Fajdetiću i Nikoli Mandariću na suradnji!

Knjižničarke

Aktivnosti i događanja u knjižnici

Kviz za poticanje čitanja

Dana 24.04.2012.g. (utorak) u 12,30 sati u školskoj knjižnici održat će se KVIZ ZA POTICANJE ČITANJA.

U kvizu će sudjelovati učenici IV.a, IV.b, IV.c i IV.d razreda.

Tema kviza je djelo DRUŽBA PERE KVRŽICE, Mate Lovraka.

Silva Orešković, prof. i mag.bibl.