Čitajmo na praznicima!

Donosimo vam preporuke za čitanje na zimskim praznicima.

U nastavku saznajte koji vas novi naslovi očekuju u školskoj knjižnici, među njima izaberi knjigu koja će te povesti u nove čitateljske avanture i dođi po svoj primjerak!

Veliki Panda i Sićušni Zmaj / James Norbury ; s engleskoga preveo Slavko Sobin

Knjiga za mlade (12-15 godina)

Dobri prijatelji Veliki Panda i Sićušni Zmaj putuju zajedno kroz život. Godišnja doba se izmjenjuju, priroda se mijenja, oni se mijenjaju i na tom putu dolaze do predivnih otkrića. Uče o životu i zajedno se trude savladati sve prepreke na koje nailaze. Pisac i likovni umjetnik James Norbury nadahnut filozofijom i duhovnošću budizma podijelio je s nama svoje misli koje su njemu pomogle tijekom teškog razdoblja života. Knjiga obiluje iznimnim ilustracijama i životnim mudrostima.

Charlie i veličanstveno stakleno dizalo / Roald Dahl ; ilustrirao Quentin Blake ; prevela s engleskoga Lara Hölbling Matković

Dječja knjiga. Za djecu (8-12 godina)

Knjiga za mlade (12-15 godina)

U nastavku kultnog dječjeg romana „Charlie i tvornica čokolade”, čokolatijer Willy Wonka, novi vlasnik tvornice Charlie Bucket i cijela njegova obitelj voze se visoko iznad grada u velikome staklenome liftu. Međutim, greškom odu previsoko i završe u Zemljinoj orbiti, gdje prekinu vrlo važnu svemirsku operaciju spajanja putničke kapsule sa Svemirskim hotelom SAD, i budu prvi ljudi na tome golemome svemirskom brodu. No vrlo brzo otkriju da nisu sami, jer u hotelu vreba gamadljiva kljidad. Charlie, Willy Wonka i obitelj Bucket moraju se uhvatiti u koštac s najubojitijim zvijerima u cijelome svemiru kako bi mogli spasiti svijet i vratiti se kući, u tvornicu, ali ni tamo njihove pustolovine neće biti gotove.

Bila jednom jedna rijeka / Diane Setterfield ; prevela s engleskoga Marta Kovač

Godina je 1887., zimska je, mračna noć solsticija, najdulja noć u godini, u svratištu Labud na rijeci Temzi, gdje će se uskoro dogoditi nešto nevjerojatno. Redoviti posjetitelji upravo su usred pričanja priča kako bi odagnali tamu kad se vrata naglo otvaraju otkrivajući ranjena stranca. U njegovim je rukama beživotno tijelo djeteta. Djevojčica od kojih četiri godine ne daje nikakve znakove života i, po svim znakovima, već je prešla na onaj svijet. No, nekoliko sati kasnije, udahnut će i vratiti se u život. Je li u pitanju čudo? Ili bi znanost mogla pružiti objašnjenje? Ova pitanja imaju svoje odgovore, ali neki od njih prilično su mračni...

Ova blaga zemlja / William Kent Krueger ; prevela s engleskoga Marta Kovač

Godina je 1932. i vrijeme Velike ekonomske krize u Americi. Odie O'Banion i njegov brat Albert, dječaci bez roditelja, pobjegnu iz Indijanske strukovne škole u Lincolnu, jedne od institucija u kakve su do sredine dvadesetoga stoljeća nasilno odvođena indijanska djeca. Pridruže im se prijatelj Mose i šestogodišnja djevojčica Emmy pa se družina u ukradenom kanuu otisne niz rijeku. Djeca uživaju u ljetu i slobodi, a u svojoj životnoj avanturi upoznaju brojne zanimljive likove. Autor je roman zamislio kao svojevrsni nastavak „Huckleberryja Finna.“

Penelopeja / Margaret Atwood ; s engleskoga preveo Marko Mara

Knjige za mlade osobe, adolescente, tinejdžere

Čuveno Homerovo djelo je općepoznato i prihvaćeno, u svjetskoj kulturnoj povijesti, ali kanadska autorica Margaret Atwood je napisala osvježen i osuvremenjen mit o Penelopi i Odiseju gledan i ispričan iz Penelopinog kuta. Zašto je uopće došlo do Trojanskog rata, te kakav je život bio na Itaci sa svekrvom, svekrom i malim djetetom, a bez supruga? Ironično i duhovito je prikazan život i muško/ženski odnosi stare Grčke, a najzanimljivija je pozadina čuvenog "slučaja" sa proscima i sluškanjama nakon Odisejevog povratka.

Pazi kojeg vuka hraniš / [Kenan Crnkić]

Druga knjiga autora praktičnog vodiča do uspjeha "7 tajni uspjeha" , jednostavno je pisan priručnik koji sadrži savjete i kratke motivacijske priče i pitanja s ciljem da pokrene osobu i vodi prema ispunjenom, smislenom i sretnijem življenju.

Vučja djevojčica / Kristin Hannah ; prevela s engleskoga Mirjana Valent

U mirnome gradiću Rain Valley, policajka Ellie dobiva dojavu o djevojčici pronađenoj na stablu s vučićem u naručju. Djevojčica ubrzo postaje glavna senzacija jer se neobjašnjivo pojavila iz, većim dijelom, neistraženih šuma, te se ponaša kao divlja životinja. Kako bi otkrila identitet djevojčice, Ellie traži pomoć sestre Julije, ugledne dječje psihijatrice, kojoj je tragedija uništila karijeru. Nadjenuvši djevojčici ime Alisa, Julija je pokušava izvući iz svijeta straha i izolacije, kako bi razjasnila njezinu prošlost i omogućila bolju budućnost.

Zaviri u naš online katalog i saznaj koje još nove knjige možeš pronaći u knjižnici!

Silva Orešković, školska knjižničarka

objavio: Silva Orešković   datum: 20. 12. 2023.