BOŽIĆNA PRIČA

Charles Dickens, autor Olivera Twista, Davida Copperfielda, Velikih očekivanja, godine 1843. izdaje roman Božićna priča (Christmas Carol). Knjiga je pri izlasku doživjela veliki uspjeh te je prodana u pet tisuća primjeraka. Roman  je doživio i filmsku adaptaciju, a tekst u knjizi prate i ilustracije.

Roman prati bezosjećajnog i škrtog Ebenezera Scroogea koji samo vjeruje u novac. Radnja započinje njegovim promišljanjima o Božiću u koji ne vjeruje. Najveći mu je problem što se na blagdan ne radi te on zbog toga ima manje prihoda. Prema svojim radnicima je hladnokrvan, a i s teškom mukom im daje slobodan dan na Božić.

Vanjska toplina i hladnoća na Scroogea su imali malo utjecaja. Nije bilo te topline koja bi ga mogla zagrijati, baš kao ni zimske hladnoće koja bi ga promrzla.“ (ulomak iz romana Božićna priča)

Ebenezera u romanu posjećuju duhovi. Prvi se duh pojavljuje na Badnjak u obliku Marleyja, njegovog preminulog poslovnog partnera. Scroogea nakon toga posjećuju tri duha. Prvi od njih je Duh Prošlih Božića koji ga vodi u rodno selo i vraća u dane djetinjstva. Drugi duh koji ga posjećuje naziva se Duh Današnjeg Božića, a posljednji je Duh Budućnosti koji je pojavljuje u obliku Fantoma. Putujući s duhovima kroz vrijeme Scrooge shvaća da trčanje za novcima nije jedini životni put. Vraćanjem u dane djetinjstva prisjeća se božićne radosti koju je dijelio sa svojom sestrom. Duh Današnjeg Božića ga vodi do siromašne obitelji u kojoj je prikazano zajedništvo i ljubav, unatoč neimaštini. Duh Budućnosti Scroogeu prikazuje kako ga ljudi doživljavaju te mu daje do znanja kakva će mu biti sudbina ako ne promijeni ponašanje. Romanom Božićna priča Dickens nas je htio osvijestiti da zbog pohlepe ljudi postaju okrutni i bezosjećajni. Scroogeu su putovanja pomogla da postane opet čovjek koji će pomoći bližnjima, ali i potrebitima.

Častit ću Božić u srcu svojemu, i truditi se da potraje čitavu godinu. Živjet ću u Prošlosti, Sadašnjosti i Budućnosti. Duhovi i jednog i drugog i trećeg borit će se sa mnom. I neću se oglušiti na njihove poruke.“ (ulomak iz romana Božićna priča)

Nemojte zaboraviti širiti božićni duh, a da biste ove blagdane proveli uz knjigu, navratite u školsku knjižnicu i pronađite Božićnu priču.

Školska knjižničarka: Maja Brajković, mag.bibl.

objavio: Maja Brajković   datum: 4. 12. 2020.