NOVO U KNJIŽNICI

Knjižni fond školske knjižnice obogaćen je novim naslovima. Romani Pax, Gdje je Beata?, Baš kao Harry Potter, Hoću biti posebnaaaaa, Parvanino putovanje i Hobit su namijenjeni učenicima za čitanje u slobodno vrijeme.

Pennypacker, Sara: PAX

Pax je lisac, a Peter je dječak. Oni su nerazdvojni sve otkad je Peter spasio Paxa od sigurne smrti dok je još bio mladunče. Zbog prijetnje rata Peterov otac mora u vojsku. S obzirom na to da nema majke, Peter odlazi živjeti k djedu, a Paxa mora pustiti u divljinu. Ali Peter se ne može pomiriti s tim da je odvojen od svoga lisca i osjeća da ga je izdao ostavljajući ga u šumi. Kreće na put dug pet stotina kilometara na kojem ga čekaju razne prepreke koje će morati svladati kako bi pronašao svoga vjernog prijatelja. Dirljiva priča o prijateljstvu i odanosti, ali i o strahotama rata gledana očima jednoga dječaka, jednoga lisca i jedne osobe koja je sudjelovala u ratu i izgubila sebe. Knjiga je namijenjena djeci starije školske dobi.

Tihi – Stepanić, Jasminka : Gdje je Beata?

Kriminalistički roman za mlade djelo je nagrađivane autorice Jasminke Tihi-Stepanić. Riječ je o zanimljivom i vrlo napetom, višeslojnom romanu koji prati neizvjesnu potragu za nestalom šesnaestogodišnjom Beatom. Beata nestaje na svoj rođendan, a istragu vodi iskusni inspektor za maloljetnike, koji potragu započinje čitanjem Beatinog dnevnika, pomoću kojeg razotkriva svijet mlade, osjetljive i talentirane djevojke. Roman se može opisati i kao socijalni, psihološki, ali i ljubavni, a sve je logično i uvjerljivo isprepleteno u autoričinom stilu.

Tihi–Stepanić, Jasminka: Baš kao Harry Potter

Zbirka kratkih priča u kojima su glavni likovi tinejdžeri. Dječaci ili djevojčice nam, u prvom licu, pričaju svoje dogodovštine iz škole ("Kako napisati pjesmu"), obitelji ("Sorry, stari moj"), o prijateljima, simpatijama ("Ošišala sam te u križ").

Pilić, Sanja: Hoću biti posebnaaaaa

Klaudija je četrnaestogodišnjakinja koja želi biti drugačija, posebna, kao što je posebna njezina najbolja prijateljica Slatkica koja kao da je izašla iz nekog francuskog filma: lijepa je, fina, ima savršene roditelje, savršen stan, a dečki joj prilaze iako je vrlo izbirljiva. Klaudiju ljubav prema fotografiji poveže s Damjanom, dečkom za kojim luduju mnoge cure, a i njoj je vrlo privlačan! Hoće li biti dovoljno posebna da zainteresira tog zgodnog dečka koji uvijek nekamo žuri?

Ellis, Deborah: Parvanino putovanje

Parvana je djevojčica iz Afganistana koja traži svoju obitelj. Prerušena u dječaka, kreće se kroz opustošenu zemlju i susreće drugu djecu koja bježe od rata. Asif je mrzovoljni dječak bez noge, Hassan je beba pronađena napuštena u ruševnom selu, a djevojčica Leila živi s bakom u kolibi od blata na rubu minskoga polja. Djeca zajednički preživljavaju, a kada bomba padne na njihovu Zelenu oazu, ponovno kreću na opasan put prema izbjegličkom selu.

J. R. R. Tolkien: Hobit

Bilbo Torbar uživa u miru i zadovoljstvu, bez ikakve želje da putuje daleko od udobnosti svojega doma, no jednoga dana neočekivano dolazi čarobnjak Gandalf s družinom patuljaka i povede Bilba kao provalnika na opasno putovanje da opljačkaju blago zmaja Smauga. Bilbov život promijenit će se zauvijek.

Navratite u školsku knjižnicu i izaberite knjigu koju želite čitati!

Vaše knjižničarke, Silva Orešković i Maja Brajković

objavio: Silva Orešković   datum: 22. 12. 2020.