Čitajmo o Vukovaru!

Studeni, maglom obavijeni dani uvode nas u sjećanja posvećena Vukovaru. Grad heroj simbol je stradanja, ali i rata koji se vodio za samostalnost Republike Hrvatske. U spomen na poginule branitelje i civile Vukovara napisana su književna (i neknjiževna) djela. Riječima je prenesena tuga ljudi koji su bili obrana grada na Dunavu, ali i njihovo herojstvo dok su zadnjim atomima snage čuvali svoja ognjišta.

Autori knjiga koje tematiziraju bitku za Vukovaru kroz svoja svjedočanstva ostavljaju potomcima u nasljeđe povijesnu istinu o obrani herojskoga grada. U povodu obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje i Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata pronađite u školskoj knjižnici djela posvećena ratnoj tematici, a napisana iz perspektive branitelja i civila.

Siniša Glavašević, Priče iz Vukovara

Priče iz Vukovara Siniše Glavaševića posmrtno su objavljene 1992. godine u izdanju Matice hrvatske. Zbirka sadrži 24 priče i 8 ratnih izvješća. Prevedene su na njemački i engleski jezik. Glavašević je priče čitao putem radija stanovnicima Vukovara. Svaka od njih napisana je jezikom topline i pokušaj je jednog čovjeka da svoj grad zauvijek sačuva u riječima.

Željka Mitrović Jurić, Moja rijeka suza

Autorice Željke Mitrović Jurić svi se sjećaju kao djevojčice u plavom kaputiću koja je 18. studenog 1991. suznih očiju izlazila u koloni prognanih Vukovaraca. Tragedije koje je proživjela potaknule su u njoj želju za pisanjem te je godine 2004. izdala zbirku pjesama „Moja rijeka suza“ posvećenih rodnome gradu i njegovim žrtvama. Njezina je zbirka zahvala svim braniteljima koji su pridonijeli stvaranju slobodne države.

Davor Runtić, Tako smo branili Vukovar

Knjiga „Tako smo branili Vukovar“ zbirka je svjedočanstava šezdeset branitelja Vukovara. Na stranicama je ispisana povijest obrane grada (od početka do kraja), razmijene branitelja te njihova iskustva iz koncentracijskih logora. Davor Runtić je pisanje zbirke temeljio na istraživanjima koja su trajala od 1991. godine kada je djelovao kao ratni izvjestitelj i glasnogovornik Mile Dedakovića – Jastreba i Vinka Vrbanca.

Pavao Pavličić, Vukovarski spomenar

Književnik Pavao Pavličić rođeni je Vukovarac koji svoj grad doživljava simbolično i u njemu traži odgovore o smislu ljudskoga postojanja. Sa željom da sačuva njegovu povijest, napisao mu je spomenar i prikazao njegove kulturne, povijesne i geografske ljepote. Tekstovi u knjizi popraćeni su fotografijama i svjedoče o važnosti koju je barokni Vukovar imao u prošlosti. Autorova je želja bila predstaviti ga svima koji još nisu, a imaju želju doći u ponosni grad Vukovar.

Maja Brajković i Silva Orešković

objavio: Maja Brajković   datum: 16. 11. 2021.