NOVO U KNJIŽNICI

Novo u knjižnici - za učenike, učitelje i stručne suradnike

Novo u knjižnici – za  učenike, učitelje i stručne suradnike

1. Miha Kovač: Čitam, da se pročitam  - 10 razloga za čitanje knjiga u digitalno doba

Ima li čitanje knjiga još smisla u doba digitalnih medija? Zašto bismo se probijali kroz opsežne romane kad možemo pogledati seriju, pretražiti internet ili jednostavno provesti vrijeme na neki drugi način? Ova knjižica nudi deset razloga za čitanje koji dokazuju da čitanje knjiga ima brojne pozitivne učinke. Čitanjem knjiga širimo i produbljujemo rječnik, izoštravamo sposobnost mišljenja na svim područjima, jačamo sposobnost razumijevanja i vježbamo empatiju. Sve su to temelji za razmišljanje vlastitom glavom, a na kraju krajeva, i za uspjeh i sreću.

1. Elizabeth Morling i Colleen O'Connell, Autizam : podrška djeci i učenicima s poremećajem iz spektra autizma

Autorice u priručniku opisuju različite vrste teškoća koje imaju učenici s poremećajem iz spektra autizma sa savjetima i strategijama za prepoznavanje djece i mladih s navedenim teškoćama. Drugo, prošireno izdanje donosi najnovije spoznaje o organiziranju rada u učionici, ulozi pomagača, brizi cijele škole za učenike s poremećajem iz navedenog spektra te vezi škole i obitelji, radu s braćom i sestrama, prijelazu učenika u odraslu dob i stjecanju vještina važnih za postizanje samostalnosti.

1. Tomislav Zagoda: Ivana: ilustrirana biografija Ivane Brlić Mažuranić

Komunikativan i šaljiv tekst Tomislava Zagode uz komične ilustracije nude čitateljima da na zabavan način upoznaju najvažnije događaje iz života Ivane Brlić Mažuranić, ali i da steknu uvid u društveno-povijesni kontekst s kraja 19. i prve polovine 20. stoljeća, vrijeme Austro-Ugarske Monarhije i njezina raspada.
Knjiga je koncipirana kronološki i prati Ivanu od rođenja 18. travnja 1874. do smrti 21. rujna 1938.
Djetinjstvo u Ogulinu, ljetovanja u Hališću, mladost u Zagrebu te bračni život u Brodu na Savi prikazani su u ilustrirano-stripovskom stilu s mnoštvom dijaloških situacija koji doprinose komičnoj karakterizaciji likova.

1. Benigno Saez, Antonio Crespillo ; prijevod Stijepo Stjepović.

Bonton za djecu i mlade : priručnik o lijepom ponašanju /

Bonton za djecu i mlade jasno i pristupačno tumači temeljna pravila lijepoga odgoja i ponašanja u društvu. Uz mnoštvo duhovitih i lijepo osmišljenih ilustracija djeca i mladi naučit će kako se trebaju ponašati u kući, školi, restoranu, igri i na treningu, ali i na internetu i društvenim mrežama, a zasebna su poglavlja posvećena i održavanju osobne higijene i vjerskome bontonu.

1. Erika Katačić Kožić, Srebrenka Peregrin : Bajkarice

Junakinje iz narodnih predaja cijelog svijeta

Krenimo u tisućljetnu pustolovinu s bajkaricama iz cijelog svijeta!  Knjiga donosi narodne priče, bajke i predaje  o junakinjama  koje svojom snagom, snalažljivošću, kreativnošću i poduzetnošću pomažu sebi i svojim zajednicama. One odlučno kroče u nepoznato, svladavaju zmajeve, nadmudruju vještice i čudovišta, rješavaju zagonetke te izlaze kao pobjednice u bitkama.

"Bajkarice" su pisane iz dugogodišnje prakse dviju pripovjedačica i spisateljica, pa se priče lako čitaju ili pak kazuju uživo. Na kraju svake bajke kratki je osvrt koji donosi porijeklo priče, kao i druge zanimljivosti o njoj.

„Onaj tko ne voli čitati nije pronašao pravu knjigu za sebe.” – J.K. Rowling

Knjižničarke, Silva Orešković i Maja Brajković

objavio: Silva Orešković   datum: 7. 12. 2021.