Dječak u prugastoj pidžami

Prijateljstvo u vrtlogu rata, dvojica dječaka drugačijih životnih okolnosti, sjena straha koja se nadvija nad njima...sve ovo su teme koje su sastavnice romana autora Johna Boynea.

Dječaci Bruno i  Shmuel glavni su likovi romana Dječak u prugastoj pidžami. Na prvi pogled slični, ali toliko različiti. Bruno je sin nacističkoga zapovjednika, a Shmuel židovsko dijete zarobljeno u koncentracijskoma logoru. Žica koja ih dijeli simbolizira podjelu tih svjetova. Radnja romana događa se za vrijeme Druoga svjetskoga rata. Brunina obitelj odlazi živjeti u blizinu logora čiji je zapovjednik njegov otac. Majka ubrzo otkriva koje se strahote događaju u njihovoj blizini, a Bruno (nesvjestan opasnosti) stvara prijateljstvo s dječakom Shmuelom.

Njihovo druženje otkriva svu Bruninu naivnost (smatra da se ljudi iza žice druže, djeca se igraju) te Shmuelove strahove od razljućenih vojnika i neizvjesne sudbine. Iako brutalnost rata vreba iza njihovih leđa, dvojica dječaka se svakodnevno sastaju kod žice te igraju. Posebno je dirljiv trenutak kada Bruno Shmuelu donosi čokoladu, a ovaj mu priča o sudbini svoje obitelji. Zaboravljajući na prijatelje iz Berlina, Bruno shvaća da je Shmuel njegov najbolji prijatelj (otkrivaju i da su rođeni na isti dan, iste godine). Želja za istraživanjem odvest će Brunu iza žice, a zbog spleta okolnosti neće se više nikada vratiti.

Roman Dječak u prugastoj pidžami spojio je nespojive svjetove. Dječaci, od kojih je jedan Židov, a drugi sin nacističkoga zapovjednika, razvijaju iskreno dječje prijateljstvo. Bodljikava žica koja ih dijeli pokazuje svu strahotu koju rat donosi. Dječaci ne znaju pravu istinu o onome što se događa u logoru, ali su svjesni osjećaja straha koji se obavija oko njih. Čitanje romana nameće pitanja zašto ljudski rod nikada ne izvlači pouke iz proživljenoga. Roman Dječak u prugastoj pidžami je 2008. godine ekraniziran.

Što je zapravo razlika? Pitao se. I tko je odlučio koji će ljudi nositi prugaste pidžame, a koji uniforme?”

(citat iz romana Dječak u prugastoj pidžami)

Maja Brajković, školska knjižničarka

objavio: Maja Brajković   datum: 26. 1. 2022.